Ammatinvalinta-apuja!
En pääse yhtään eteenpäin. Vaihtoehdot: opiskelu, yrittäminen (tän hetkisellä alalla) tai perusduuni nykyalalla.
Olis helppoo vaan tehdä perusduunii, mutta se ei anna paljonkaan haasteita. Opiskeluun olis varaa, mutta sen jälkeen se olis sitten ihan palkkatöihin menemistä. Yrittämisessä olis omat mielenkiintoiset haasteet, mutta myös plussat. Lapset on kouluikäisiä.
En suhtaudu oikeastaan mihinkään vaihtoehtoon tulenpalavalla halulla :( Lähinnä vaan jotain on tehtävä leipänsä eteen. Kaikki vaihtoehdot on "ihan sama". Teenkö ratkaisuja nyt vai kypsytänkö seuraavat 10 vuotta?
Kommentit (2)
Mä vaan olen pohtinut näitä asioita jo vuoden, enkä ole kokenut mitään ahaa-elämystä. Tänä aikana tein yhden apron avoimessa, mutta jos lähtisin opiskelemaan, niin haluaisin kokonaan uuden ammatin!
ap
Toi kuulostaa siltä, että yrittäminen kiinnostais sua eniten kun on sekä mielenkiintoisia haasteita että plussaa. Ehkä tarkoitit "myös miinukset" mutta tää kuulostaa freudilaiselta lipsaukselta ;)
Voithan vielä kypsytellä, eihän sen tartte 10 vuotta kestää. Ja opiskella voi osa-aikaisestikin jos haluaa haasteita mutta samalla tehdä myös duunia ja saada rahaa.