G:Millainen sohvapöytä ja TV-taso teille on ja olohuoneen sisustuksen väritys?
Meillä päivitetään sisustusta ja haluaisin vinkkejä.
Kommentit (10)
Meillä ei ole koskaan ollut sohvapöytää ja telkkarikin on seinällä.
Sisustus on värikäs ja ei-trendikäs.
Emme ole laumasieluja.
Mulla olkkarissa harmaata, valkoista ja rosaa.
Mulla on telkkari kirjahyllyssä, sohvapöydästä vasta haaveilen. Haluaisin pyöreälinjaisen, aika pienen ja puisen 50-luvun sohvapöydän tai sitten jämäkän 70-luvun lasipöydän, jossa puiset jalat.
Oltiin pitkään ilman sohvapöytää mutta nyt on riviera maisonin pöytä ja lisäksi 3 osainen rokokoo sarjapöytä. Tv on seinällä ei tasoa. Isoja antiikkipiironkeja on 2. Olohuone on iso ja hankalasti sisustettava malliltaan. Mattoa ei ole koiran takia nyt.
Sohvapöytä lasia, mustat rautajalat pyöräillä linjoilla.
TV on seinällä, mutta taso sen alla valkoinen senkki, kullan värisilmä ovilla ja metallijaloilla.
Huoneen väritys hitusen punertavaan taittava tummahko puulattia, seinät valkoista ja katto vaaleaksi pestattu puu. Sohvat musta ja tummanruskea. Joukossa noita ripaus samoja värejä toistona muissa huonekaluissa ja vihreä kasveissa ja verhoissa.
Olohuoneen jatkeena olevan Ruokailuhuoneen puolella on sitten tiilenpunainen laattalattia ja tiiliseinä muuten valkoisten seinien lisäksi. Vaalea puupöytä metallijaloin ja mustat metallijalkaiset tuolit.
Vihdoin olen päässyt irti pakonomaisesta tarpeesta, että kaikki pitää olla sävy sävyyn. Nytkin meillä on kahta eri puusävyä, se tumma punertava (ei tällä hetkellä kovin in, mutta itse tykkään) ja vaalea puu (joka taas alkaa on in). Ja musta lisänä joissain huonekaluissa tuomassa särmää, mutta nyt tosin epämuodikkaasti valkoiset seinät (ovat vain valoisammat). Huonekalujen linjat monissa pyöreähköt ja pöytätasot, sekä jalat ”kevyitä”. Ja jotain yksittäisiä huonekaluja rikkomassa kaavaa ja tuomassa mielenkiintoa.
Televisio on jättimäisen perintösenkin päällä. Korkeutta senkillä n. 120 cm. Sohvaa ei ole, mutta nojatuolien välissä on emännänjatko, ja rahien läheisyydessä sitten pieni Ikean apupöytä. Sisustuksessa ei ole mitään punaista lankaa, seinät ja lattiat valkoiset, nojatuolit harmaa ja keltainen, matto musta, rahit turkoosit ja senkki tummaa puuta.
Meillä on harmaan musta divaanisohva, tummaa puuta oleva sohvapöytä, valkoinen tv-taso missä osa etuosasta lasia, siinä vieressä sohvapöydän sävyinen tasohylly missä on tulostin ja pleikkari. Olohuoneen seinällä on pari kallax hyllyä ja lipastoa (sävyinä mustanruskea ja vaaleaksi petsattu tammiviilu).
Tämän hetkinen koti on yhdistelmä minun ja miehen huonekaluja (muutimme reilu puoli vuotta sitten yhteen). Tätä olen parhaani mukaan yrittänyt sisustaa, rajoitteet huomioiden. Jonain päivänä meillä on oma yhteinen koti, jota sisustaa.
Meillä vanha Aallon lipasto, jonka päällä on tv.
Ei varsinaista sohvapöytää, mutta messinkinen vanha pyöreä pöytä löytyy olohuoneesta..
Juvin puinen taso ja sohvapöytä tummanruskeiksi vahattu, muuten pääväreinä tummanpunainen, tummanvihreä ja kulta.