Auton ovet jäätyneet kiinni, auttakaa mammat!
Autoon on pyryttänyt lunta yöllä niin, että ovenkahvat ovat paksujen jääkerrosten alla. Auto on ollut koko ajan lämmityspiuhassa ja sisätilalämmitin hurisee, mutta tästä ei ole mitään hyötyä! Miten saan jäät sulatettua?
Kommentit (15)
Lämmöllä. Kuumaa vettä muovipulloon ja pidät sen jään päällä. Voit heittääkin sitä vettä, jos on menossa plussalle.
Malttia, kyllä ne kesällä viimeistään aukea.
Sitten kun saat auki, kuivaa kumieriste ja suihkuta siihen silikoniaerosolia. Lukkoon lukko- tai aseöljyä.
Pissaat siihen kahvan päälle, kyllä sulaa tehokkaasti!
Höngit suulla siihen lämmintä ilmaa niin kauan että sulaa.
Pyydät lähintä ukkoa kusemaan siihen, niillä on letku jolla on helppo tähtäillä
Etsit lähimmän Pissa-Liisan ja pyydät avaamaan, tietysti palkkiota vastaan.
Hiusten kuivaaja tai kuumaa vettä muovipussiin ja painele sillä.
Lemmiskelet kiihkeästi ukkosi kanssa autoa vasten, niin palavan rakkautenne hehku sulattaa jään.
Jos omaa ukkoa ei ole, otat kadulta tai lainaat naapurista. Hätätapaus, kyllä ne ymmärtää.
Nuole kielellä se jää pois, kuvittele että se on mehujäätä.
Ota hiustenkuivaaja käyttöön. Sillä hiustenkuivaajalla lämmitä ovea ensimmäisenä oven tiivisteiden luolta sieltä oven reunamuotoisilta alueilta, hitaasti liikuttaen hiustenkuivaajaa oven muotojen mukaisesti vähintään kaksi kokonaista kierrosta. Sitten heti seuraavaksi lämmitä avainlukkoa ja kahvaa noin minuutin ajan. Sitten viimeisenä yritä aukaista ovea. Tämän ajaksi joudut todennäköisesti ottamaan auton moottorilämmityksen ja sisätilalämmittimen pois päältä, ettei mahdollinen lämmitystolpan sulake pala liian suuren virtakuormituksen takia.
Sitten kun pääset autosi sisäpuolelle, niin jos ei sisätilanlämmitintä ole kiinnitetty mihinkään. niin aseta sisätilalämmitin paikka uudestaan niin että se jatkossa puhaltaa hieman vinosuunassa kohti kuskin ppuolen tuulilasia ja ovea. Yleisin virhe on suunnata sisätilanlämmitin niin että se puhaltaa oven ja penkin välisestä raosta ilmaa takamatkustajien paikan puolelle jolloin kuskin ja etumatkustajan tilat eivät lämpene niin tehokkasti, eikä myöskään auton etuovi. Toinen virhe on asettaa sisätilanlämmitin niin että se puhaltaa etumatkustajan paikan jalkatilassa suoraan etumatkustajan penkkiä päin jolloin sisätilanlämmittimen puhaltama ilma kimpoaa penkistä takaisin sisätilanlämmittimeen minkä seurauksena sisätilanlämmittimen mahdollinen PTC anturi luulee autoa todellista lämpöisemmäksi ja säätää lämmitystehoaan pienemmälle teholle jolloin auto ei lämpene melkein ollenkaan.
Tässä ketjussa on taas nähtävissä, että kaikki suomen kakarat on täällä.
Mikä se oikea ap:n ongelma oikein on?
"Auto on ollut koko ajan lämmityspiuhassa ja sisätilalämmitin hurisee, mutta tästä ei ole mitään hyötyä!"
Se sisätilanlämmitin sulattaa ikkunat kirkkaiksi ja kun ovessa on eriste, ikkunoista valuva vesi jäätyy oven yläosaan, sitä enemmän, mitä enemmän lunta sataa.
Myöhäinen neuvo: Kun pakkasella sataa lunta, älä käytä sisätilanlämmitintä.
Vierailija kirjoitti:
Tässä ketjussa on taas nähtävissä, että kaikki suomen kakarat on täällä.
Mikä se oikea ap:n ongelma oikein on?
Se lukee tuolla ^.
Otat kunnon muovipussin täyteen kuuma vettä, sillä painat jäätä kunnes se sulaa.