Paljonko saat palkkaa?
Kerro rehellisesti ikä, koulutus, työkokemus ja palkka sekä edut ja oletko tyytyväinen työhösi?
Kommentit (47)
47v maisterin koulutus. Saan 3600/kk työstä, joka on hetkittäin äärimmäisen kuormittavaa ja välillä puhdasta luppoaikaa.
Olisko tarkalleen 6216€, 43v mies, automaatioinsinööri, työkokemusta 25v. Olen erittäin tyytyväinen työhöni ja etuina puhelin, liikuntaseteleitä, punttisali, firman oma työterveyshuolto.
Ihan hemmetisti, 7 538 euroa nettona kuussa. EU-instituutiossa, 26. työvuosi menossa. Yliopistotutkinto. Mitään työsuhde-etuja ei ole, paitsi kattava ja hyvin korvaava sairauskulujärjestelmä.
Peruskoulu suorittamatta yksityis-sijoittaja tulot 12000e/kk. Vaihtelua tosin paljon.
Enpä saa palkkaa.Sain ketipinor reseptin ja eläkkeen.
Budjettivastuullinen tiimiesimies, koulutus DI ja kokemusta alalta yli 20vuotta. Käteen 4000-6000€/kk bonuksista riippuen, muut edut kännykkä, hyvä työterveyssopimus ja firman maksama lisäeläkevakuutus. Töitä liikaa mutta päivissä oma vapaus. Palkkaan ja työtehtävään olen tyytyväinen, firmaan en.
Olen 45 vuotias teknikko, joka tienaan 6800-7300€/kk, kokemusta 13 vuotta alalta ja lopetan heti, kun asuntolaina on maksettu ja lapsi täysi-ikäinen. Jätän vaimoni ja muuta jonnekin korpeen kalastelemaan, yms.
Olen av-palstan moderaattori. Palkkaa ei ole mutta nautin työssäni saadessani poistaa ketjuja, jotka ovat henkilökohtaisen ideologiani vastaisia.
Palkkani on yleensä vähän päälle 10 €/h, ei lisiä edes sunnuntaisin, mistään eduista ei tietoakaan. Olen järjestyksenvalvoja ja työkokemusta löytyy yli 20 vuoden ajalta, mutta sehän ei palkassa näy. Meillä ei ole tessiä ja alalla on muutenkin käytäntönä, että työt loppuu seinään jos joku on liian kiinnostunut omista oikeuksistaan. Mäkään en ole koskaan esim. saanut palkkaa kun olen sairastunut, vaan sovitut vuorot on aina peruttu ilman korvausta. En ole ryhtynyt vaatimaan oikeuksiani, koska olen päässyt yhdessä firmassa sellaiseen asemaan että saan vaikuttaa paljon siihen missä ja milloin teen töitä. Valitsen usein pitkiä yövuoroja rauhallisissa kohteissa, joissa saa istua mukavalla tuolilla ja vaikka katsoa leffoja läppäriltä. En pidä tätä minään unelmaduunina, etenkään nyt kun korona on vähentänyt töiden määrää ja tilipussi jää säälittävän pieneksi, mutta asiat voisi olla paljon huonomminkin.
Ikää 23v. Erikoisammattitutkinto työssäoppimalla. Palkka bruttona noin 3500-4500€/kk. Vuorotyö palkka vaihtelee. Joulukuulta 5500€, mutta kaikki pyhät töissä + ylitöitä. 3v työkokemusta. Olen todella tyytyväinen työhöni. Etuina huima 300€ epassi.
37v maanviljelijä, yo ja amis, ei mitään hajua palkasta, tukina tulee toki paljon ja sitten sekä lihan- että puunmyynnistä, mutten osaa yhtään suuntaviittaa antaa, että paljonko tulisi vuodessa, muutakun että varmaan jotain 50 000 ja 250 tuhannen välistä
47, kaksi ammattitutkintoa, eläkkeellä, n. 2000€
Vierailija kirjoitti:
Olen av-palstan moderaattori. Palkkaa ei ole mutta nautin työssäni saadessani poistaa ketjuja, jotka ovat henkilökohtaisen ideologiani vastaisia.
Teet työtä jolla on tarkoitus! <3
Medianomi (eli kortistoon valmistunut), 6700 brutto, 39, teknologiafirman keskijohdossa, työkokemus sillisalaattia 19 vuoden ajalta. Bonus 2500-11000 vuodessa. Normioloissa muitakin etuja kuten aamupalat, perjantaipizzat ja -juomat ja hieronta kerran kuukaudessa. Olen tyytyväinen. Ja tämä Keski-Euroopassa, Suomessa olisin varmaan siellä kortistossa aina julkisrahoitteisten pätkätöiden välissä.
Kirjanpitäjä ja palkanlaskija. Yo ja merkonomi, 41-v. 4100 palkka, kokemusta 15 vuotta. Puhelinetu, työterveys, liikuntasetelit jne. Ei mitään bonuksia eikä ylitöistä makseta.
Maisteri, työstä saan palkkaa 2963 eur/kk. Käteen jää 2070 eur/kk. Ei etuja. Alalla vuodesta 2001, oma ikä 45. Työ erittäin raskasta ajoittain, kuitenkin palkitsevaa. Työnantajani on erittäin arvostettu ja työpaikka juuri se, johon olen koko edeltävän urani ajani pyrkinyt. Välillä on tiukkaa, on lapsi (yhteishuoltajuus, viikko-viikko) ja kohtuullinen, yksin otettu asuntolaina pk-seudulla, lyhennykset ja vastike 800 eur/kk. Tiukkaa on lähinnä silloin, kun isommat laskut (kasko, muuta vakuutukset, jokin kodinkone hajonnut) tulevat samalla kertaa. Ei ole todennäköistä, että pääsisin esimerkiksi matkalle lapsen kanssa tässä lähivuosina tai ylipäätään, mutta ei se liioin haittakaan. Säästöön laitan puskuria varten 100 eur/kk. Autokin siis on, asun alueella, jossa julkiset kulkevat hyvin huonosti.
12 euroa tunnilta. Ei etuja. Työtuntien määrä on suurin piirtein sen verran, että saan kuussa bruttona 1200-1400 euroa. Usein on kamala kiire ja olenkin uupunut. Kokoaikatyönä tämä on painajainen. Mietin jo alan vaihtoa. Siivooja olen ammatiltani.
M25
Aineenopettaja, lehtori 40 v. Maisteri ja opettajan pedagoginen pätevyys. 28 h/vko, 4600 €/kk. Olen tyytyväinen.
37v, ylioppilas, työkokemusta nykyisestä työstä noin 4 vuotta, palkka 300-400€/kk, ei etuja. Olen tyytyväinen työhöni.