Teveyskeskuslasku - maksuaikaa?
Eli Vantaan kaupungilta tuli lasku päivystyskäynnistä, jonkä eräpäivä on 13.6. Rahaa kun saan vasta 25.6. Huomautusaika on 10 päivää, eli onko mahdollisen huomautuslaskun eräpäivä sitten 23.6? Mitä tapahtuu, jos maksan huomautuslaskun sitten vasta 25.6? Tyhmiä kysymyksiä varmaan, enpä ole aikaisemmin ollut tällaisessa tilanteessa.
Voisin kyllä maksaa laskun ajoissa, mutta joutuisin todella tiukille ja taloustilanteeni paranee erittäin oleellisesti 25. päivä, eikä olisi ongelma maksaa viivästysmaksuja silloin...
Kommentit (10)
Älä jätä maksamatta, vaan soita ja pyydä maksuaikaa.
[quote author="Vierailija" time="03.06.2014 klo 17:20"]
Sulla ei ole luottokorttia?
Soita sinne ja pyydä maksuaikaa sille 14€. Variksetkin nauraa....
[/quote]
Joo, onhan sen tosi hassua, jos on rahasta tiukkaa. Oikein pitää silmiä pyyhkiä kyyneleistä, kun niin naurattaa. Not.
Soita ja pyydä maksuaikaa kuun loppuun. Tämä on ihan normaalia toimintaa. Laskusta löytynee puhelinnumero mistä asian voi selvittää.
Soitat ja sanot, että laskun päivämäärään mennessä et pysty laskua maksamaan. Kysy, voiko sen siirtää kuun loppuun. Näin ne hoituu :). Kysyjä ei tieltä eksy.
Kiitos vastaajille! Jopa sille mammalle joka sai hyvät naurut, toivottavasti päiväsi piristyi! (: (Ja ei en omista luottokorttia, en ole tarvinnut, laskun loppusumma ei myöskään ole 14 euroa.)
Luultavasti ehdit maksaa sen laskun 25. päivä ennen kuin siitä ehtii edes muistutusta tulla.. Nehän toimii tosi hitaasti kaupungin laskutuksessa.Toki voit soittaakin ja varmasti saat lisäaikaa.
Ja siis, joo, en ensin huomannut tuota numeroa, mihin voi soittaa laskutiedusteluista, kun se lukee vähän kummallisesti. Mutta sinne siis soittelen.
Saat aivan saletisti lisää maksuaikaa, kun soitat sinne laskutukseen ja pyydät. Se on ihan rutiinia, että maksuaikaa myönnetään tarvittaessa, moni sitä tarvitsee kun on pitkäaikaissairaita ihmisiä pienine eläkkeineen tai sairaspäivärahoineen. Älä jätä maksamatta, muuten siihen saattaa tulla se maksumuistutuslisä, onko sen nyt vitosen verran.
Huomautusajalla ei ole mitään tekemistä maksumuistutuksen kanssa.
Tuskin sieltä karhua ehtii tulla. Exä maksoi laskut ainoastaan palkkapäivänä, vaikka lasku olisi erääntynyt ennen seuraavaa palkkapäivää. Mutta soita ihmeessä ja pyydä maksuaikaa.
Sulla ei ole luottokorttia?
Soita sinne ja pyydä maksuaikaa sille 14€. Variksetkin nauraa....