Kertokaa kokemuksia hajusteille herkistyneet
Minulla on astma ja jotkut voimakkaat tuoksuvat aiheuttavat hengenahdistusta. Myös huonoa oloa on tullut. Nyt on ollut kaksi kertaa viikon välein pääkipua lämpöilyä ja toisella kerralla myös oksentelua. Mietin mikä pöpö se on, kun päivän pitää pientä kuumetta ja seuraavana päivänä ei mitään. Nyt tuli mieleen, että näillä kerroilla on ollut altistus hajusteille. Tämä toinen kerta tapahtui, kun teini huoneessaan sai hajuvesipullon rikki ja kaamea lemu koko asuntoon. Voiko siis tietojenne tai kokemustenne mukaan reaktio hajusteille aiheuttaa kuumetta ja oksentelua vai onko minulla joku vakava sairaus?
Kommentit (2)
Itelle on tullut joskus huono olo ja lievää lämmön nousua hajusteesta. Se oli tilanne jossaven itse ensin älynnyt altistuneeni. Äiti oli pessyt unohtuneen hupparini ja tuonut sen meille kun en ollut kotona. Muistan illalla miettineeni, että jotain täällä nyt ob mistä en saa kiinnu, mutta en vaivannut päätä asialla sen kummemmin. Seuraavana päivänä jäin töistä pois huonon olon ja lämmön vuoksi. Oireet hävisi, kun tajusin hupparin roikkuvan naulakossa ja haisevan. Tai siis kun heitin sen ulos ja tuuletin.
Kerran mies tuli iltavuorosta kun jo nukuin. Hän oli ennen töihin lähtöä käynyt kaupassa ja ostanut uudrn dödön. Yöllä heräsin helvetilliseen päänsärkyyn ja oksensin. Ukkoa en toki heittänyt pihalle, mutta oli pakko pyytää että kävisi suihkussa. Dödö lensi kyllä roskiin.
Koronatestissä kävin eikä sitä ole.
ap