Kokemuksia kasvipohjaisista vaihtoehdoista maitotuotteille
Löytyykös täältä ketään jolla on kokemusta näistä soija-, kaura-, manteli- ja riisi-, ja mitä kaikkea näitä onkaan tuotteista, kun olen itse täysi aloittelija.
Mielipiteitä varmaan löytyy monia, mutta kiinnostaisi tietää, että mikätai mitkä näistä ovat parhaita ihan sinällään juotava, entä mikä sopii parhaiten kahvin kanssa. Ja entäpä mitkä tuotteet ovat löytäneet tiensä ruoanlaittoon.
Kommentit (16)
Itse en ole tykännyt. Maku muovinen ja sisältävät todella paljon transrasvoja. En uskalla käyttää, koska mulla on kolesteroli ollut koholla.
🇺🇦🇮🇱
Jätin maitotuotteet pois,m mutta en ole kyllä kaivannut mitään niiden tilalle.
Soijamaito kahvimaitona on yökötys. Itse käytän paljon kauravalmisteita.
Vähän moraalitonta ainakin manteli- ja kauramaidot. Raskaita valmistaa, mantelimaito vie hurjat määrät vettä koko prosessin mitalla ja kauramaidon valmistuksessa tulee hirveästi hävikkiä.
Ikaffe hyvä kahviin, samoin oatly kaurakerma ruokakerman korvaajaksi. Myslin kanssa tykkään syödä alpron greek style proteiinipitoista jugurttia. Esim. makaronilaatikkoon käytän makeuttamatonta soijamaitoa.
Alpro soya original tai plantin soijajuomaa pystyy käyttämään janojuomana ruuan kanssa.
Oddly good barista on parasta kahviin, plantin maito kahviin myös hyvää. Ikaffesta tykkää monet mutta ylempänä mainitut minusta parempia, ikaffesta puskee vetinen kaura läpi.
Plantin ja oatlyn kaurakermat hyviä ruokiin, perunamuussiin kans kaurakermaa.
Soija/hasselpähkinä/mantelijuomista yms tulee hyviä smoothieita. Alpron makeuttamattomasta soijajugurtista saa tehtyä tzatzikia. Alpro greek style jugurtteja välipalaksi.
Kauramaidosta tai kookosmaidosta vaihtelun vuoksi riisipuuroa.
Makuasioita, ei auta kuin testata. Itse tykkään Alpron mantelimaidosta ilman lisättyä sokeria sekä Alpron soijajugurtista samoin ilman lisättyä sokeria.
Soijamaito/jogurtti on paras leivonnassa, kun hyytyy muita kasvimaitoja paremmin.
Me käytetään Oatlyn iKaffea kahviin ja esim. myslin kanssa. Sitten ihan Rainbown kaura- tai soijamaitoa leivontaan tms.
Jogurteista soijajogurtti leivontaan, jos vaaditaan hyytymistä. Muutoin syödään Yosan kaurajogurttia, kun niissä eri makuja ja ovat kotimaisia.
Jos jättäisin maidot pois, niin söisin edelleen kaurapuuron kaurapuurona enkä sekottaisi sitä kahviini. Teennäisiä ja teollisia, eivät sovi mun ideologiaan.
Niin kuin moni sanoikin, kokeilemalla selviää, ja kokeileminen on hauskaa. Sellaisen havainnon olen tehnyt, että kahviin kannattaa käyttää varta vasten kahviin tarkoitettuja baristamaitoja, tavalliset ovat liian ohuita. Itse suosin soijamaitoa koska siinä ei ole öljyä.
Ruuanlaitossa käytän aika vähän kasvimaitoja ja -kermoja, mieluiten teen ruokaa ihan vaan kasviksista ja käytän esim. sosekeiton pohjaksi linssejä. Vegaanijuustoa tulee käytettyä vain pizzassa, jogurttia silloin tällöin.
Makeuttamaton mantelimaito on suodatinkahvin seassa hyvää, parempaa kuin lehmänmaito. Kauramaidosta en tykännyt, kun siitä puski sellainen kaurapuuromainen vivahde lävitse. Muita en ole kokeillut ja tuokin oli iso kynnys kokeilla, mutta yllätyin iloisesti. 🤠
Kauravalmisteet olen kokenut parhaimmiksi. Juustoportin kaurakeviä käytin juuri kermaviilin korvikkeena maustekakkuun, toimi mainiosti. Oatlyn ruokakerma on hyvä kastikkeisiin, ja mihin nyt kermaa yleensä tarvitaan. Oddlygood Barista -kauramaidosta tulee hyvä kaakao.
Ainoa mihin en ole vielä löytänyt sopivaa korviketta on kermavaahto, mutta harvemmin sitä nyt tarvitaankaan.
t: maitoallergikko
Kookossmaito ja -kerma on mukava lisä ruoanlaitossa
Makukysymyksiä.
Suosittelen ostamaan ja kokeilemaan, niin löydät omat suosikkisi.