Lue keskustelun säännöt.
  Lestadiolaiseksi kääntyneitä?
10.05.2014 | 
                  Onko linjoilla lestadiolaiseksi kääntyneitä henkilöitä? Entäpä syntyjään lestadiolaiset, tunnetteko kääntyneitä?
Kiinnostaa, onko kääntyminen yleistä ja miten tämä otetaan kirkon piirissä vastaan?
Kommentit (3)
Ei taida olla kovinkaan yleistä. Lienee muutama yksittäistapaus. Sinällään en ihmettele, "piireihin" on ulkopuolisen vaikea päästä. Kokemusta on.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
  Sisältö jatkuu mainoksen alla
  Yhden kääntyneen naisen tiedän, mutta hengasi lestapiireissä jo teinistä asti, joten kääntyminen ei ehkä niin big deal kun nuoresta asti elänyt oppien mukaan enemmän ja vähemmän. Miehiä tuskin kääntynyt senkään vertaa (tai mistäpä minä sitä varmaksi tiedän).
En tunne kuin yhden miehen joka on kääntynyt vanhoillislestadioaliseksi. Vanhoillislestadioaliset eivät aktiivisesti saarnaa ulkopuolisille eivätkä edes aina kerro edes vakaumustaan. Liike on perinneliike, johon kasvetaan ja kasvatetaan. Se on osa ihmisen identieteettiä ja siksi irtaantuminen on usein monille vaikeaa.
Irtautumisesta on ilmestynyt juuri kirja jossa liikekeseen kasvaneet kertovat mitä kokivat irtautuessaan.
Nyt vapaa olen – Kun kaikki on arvioitava uudelleen
http://freepathways.wordpress.com/2014/04/06/nyt-vapaa-olen/
Monella se vaihe on saattanut kestää viisikin vuotta, joskus kymmenenkin.
Varmaan ulkopuolinen otetaan iloisesti vastaan sillä aikuisena liikkeseen liitty hyvin harva. Parannuksentekijöitä on tosi vähän.