koiran yksinolo
Kuinka pitkäksi aikaa koiran voi jättää yksin? Voiko olla yksin vaikka 21h jos seuraa on loput kolme? Eräs tuttu pyysi hoitamaan koiraansa siten että ajaisin hänen kotiinsa ja koira olisi siellä. En ajaisi kuin kerran vuorokaudessa koska matkaa sen verran. Muutaman päivän ajan.
Kommentit (8)
Koiran nyt tarvitsee päästä ulos noin 6-9 tunnin välein, joten mitäs luulet? Ei se pelkkä seurana olo riitä. Koira tarvitsee ulkoilua, ruokaa ja usein myös leikkiä/yhdessä tekemistä.
Ehkä sitten oletti että ajelen useamman kerranpäivässä . En tarkemmin kysellyt kun kieltäydyin. Kotiini koira olisi voinut tulla mutta ei käynyt.
Herranjumala ei voi olla noin pitkään yksin, toivon et tää on joku huono vitsi.
Tiedän naisen, jonka koira on yksin kotona yli 12 tuntia naisen ollessa töissä, mutta mielestäni se on liikaa. Omat koirani ovat yksin kotona korkeintaan 9 tuntia ja sekin on jo todella paljon liikaa. Tilanne kuitenkin on mikä on. Kun otin koirat, tein lyhyempiä työvuoroja ja asuin työpaikan vieressä, sitten tilanne muuttui pakosta, kun jouduin vaihtamaan työpaikkaa.
Satunnaisesti pidemmät yksinolot ovat ok, mutta en suosittelisi jatkuvasti jättämään koiraa yksin pitkiksi ajoiksi.
Voi hyvänen aika, eihän koiraa voi pitää vuorokautta yksin, vai olisitko itse vuorokauden käymättä vessassa?
Koira on laumaeläin, se tarvitsee seuraa, sitä täytyy ulkoiluttaa vähintään kolme kertaa päivässä ja hyvä koiranomistaja ulkoiluttaa enemmän. Eikä siihen riitä mikään kulman ympäri kävely vaan kunnon ulkoilua, ihmisten ja toisten koirien tapaamista, leikkiä ja juoksua. Jotkut luulee että koira on sohvaeläin, lelupehmo mutta eihän se ole. Vastuuntuntoinen koiran omistaja ei pidä koiraa yksin kotona pitkiä päiviä, muutama tunti menee. Ei kannata koiraa hankkia jos ei sille ole aikaa!
Jotkut koirat ja koirarodut, jotka vartioivat kotia ja laumaansa, ovat enemmän rauhassa kotonaan kuin vieraassa paikassa, jos hoitoa kaipaavat. Meilläkin on saksanpaimenkoira, joka haluaa tietää missä olemme, ja pitää kodin vahtimista kunniahommana. Jos sen jättäisi hoitoon jollekin, koira olisi ihan hermostunut koko ajan, ja odottaisi että eikö joku nyt hae kotiin, ja panikoisi sitä, että mihin on laumansa hukannut kun sitä pitäisi vahtia. Sen sijaan kotona odottelee rauhassa porukkaa saapuvaksi, silloin koirasta tuntuu että on homma hanskassa.
Mekin olemme ratkaisseet reissut niin, että äitini käy aamulla aikaisin lenkittämässä ja syöttämässä sekä pitämässä seuraa, sitten koira on tarhassa (yleensä ollaan vain kesäaikaan parin päivän reissussa), iltapäivästä joku käy antamassa koiralle ruokaa ja pitämässä seuraa, ja illalla taas ulkoilua ja seuranpitoa. Sitten sisälle nukkumaan.
Mutta kyllä se siis tuon kolme kertaa päivässä vaatii hoitamista, vaikka tarhassa onkin päivällä. Pitää ruokkia, kävelyttää jne.
No kysymtkseni oli hiukan retorinen. Itselläni on koira eikä se ole yksin kuin max 9h. Ehkäpä kysyjä oletti että ajan heille 3kertaa päivässä. Käymisestä kun oli kyse eikä heillä asumisesta.
Ei voi jättää! Pitäähän koiran päästä ulos ja saada ruokaa.