Uskaltaako tuonne ulos enää lähteä ilman täyttä suojavarustusta?
Kotoa löytyy
-Pilkkihaalari. Hazmat-pukua ei ole.
-Laskettelulasit.
-Pyöräilykypärä.
-Paketti kasvomaskeja.
-Siivouskäsineet.
-Kumisaappaat.
Onko tämä näinä aikoina sopiva asu lähi Prismaan?
Kommentit (15)
Olkiluodon lähelle ei kannata mennä.
Kyllä mulla oli tänään pitkät kalsarit housujen alla, villapaita päällä ja pipo päässä. Ihan ilman suojausta en lähtisi pakkaseen.
Maskeja on suositus laittaa ainakin kolme päällekkäin ja yksi poikittain, että suojaavat. Muuten kuulostaa ihan ok varustuksella.
En lähtisi ilman säteilypukua, happipulloa ja siihen kuuluvaa kasvo-osaa.
Perunakellarista hei! kirjoitti:
En lähtisi ilman säteilypukua, happipulloa ja siihen kuuluvaa kasvo-osaa.
Tätähän minäkin. Jos ei tule korona, eikä altistu ydinsäteilylle, niin olen palstalta saanut lukea miten lähimetsikössä saattaa olla vihainen kohukaunotar yöjouksuilla.
Sulta jäi tärkein: heijastin. Se suojaa oikeasti.
Vierailija kirjoitti:
Sulta jäi tärkein: heijastin. Se suojaa oikeasti.
Ai hitsi, olet oikeassa. Tietääkö joku mistä se Zedu de Luca musiikkivideon heijastin on? Haluaisin samanlaisen.
Ffp2 tai -3-tason maski on hyvä, samoin heijastin. Silmät kannattaa suojata, jos pystyy, itsellä ei tosin ole kuin rillit. Kädet voi pestä. En pitäisi hätävarjelun liiotteluna pitää itsestä huolta. Kuulemma sen verran ikävä sairaus lievänäkin. Ei huvita kokeilla ehdoin tahdoin, jos saa vältettyä.
Kortonki puuttuu listalta. Tärkein suojavaruste.
Mietin kanssa sellaista kaulaan ripustettavaa tekstitaulua ettei tarvitse puhua kenellekään, koska puhuessa pisarat lentää.
Siihen ehkä tekstit
"Hei"
"Kiitos"
"Elämme erikoisia aikoja."
Vierailija kirjoitti:
Kortonki puuttuu listalta. Tärkein suojavaruste.
Jos kortonkia joutuu käyttämään, niin turvavälit on pettäneet.
Mä ainakin laitan kirurgisen maskin päälle vielä kuonokopan (ffp2) päälle jos ja kun haen pari siideriä lähikaupasta.
Hanki ffp3 suoja. Sillä voit mennä. Helsinki lähiö lapsi.