Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Labratuloksia osaavat!

Vierailija
04.12.2020 |

Hei. Eli jos käy labratuloksissa jossa kaikki on "ok". Niin voiko SILTI olla niin, että lääkäri on tulkinnut ok:ksi jonkun mikä ei olekkaan ok oikeasti?
Esim. jos virtsan seasta löytyy pieni määrä punasoluja, ja lääkäri sanoo että kaikki on kunnossa ei aihetta jatkotutkimuksille. Niin onko se niin, että lääkäri osaa katsoa sen ns. oikein eli jos vaikka muuten tollasessa tapauksessa täytyisi mennä jatkotutkimuksiin jos näkyy jotain muutakin erikoista, mutta jos muuta erikoista ei tuon lisäksi näy niin silloinl ääkäri tietää että asia on normaali. Vai?!?!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos virtsassa on liuskatesteissä punasoluja, mutta virtsa ei ole silmin nähden punertavaa tai veristä, ei jatkoselvittelyjä tarvita.

Oliko sulla joku tietty tulos tai testi mielessä?

Vierailija
2/5 |
04.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en tiiä miten testit tehtiin, mutta kävin joskus siis ihan vaan gynellä joka otti labratestit kun mulla oli jotain alavatsakipua, siis aikoja sitten ja ne kivut oli ja meni ja otti siis virtsasta jotakin arvoja niin siellä vaan luki että pieni määrä punasoluja mutta kun mä googlasin sen aiheen niin tuli kaikkea että "AINA jatkotutkimuksiin jos punasoluja virtsassa" nii sit vähän pelästyin ja ei siis oo ollu mtn näkyvää virtsassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Virtsan kemiallinen seulonta luultavasti otettu. Rutiinitutkimus jos on alavatsavaivoja, koska sillä selviää esim. virtsatietulehdus.

Totta kai lääkärikin voi tehdä virheitä.  Virtsatutkimukset ovat kuitenkin yleisimpiä tutkimuksia ja tulkitsevat niiden tuloksia työssään jatkuvasti. Naisilla hyvin pieni määrä punasoluja ei ole kuolemantuomio, menkkojen jälkeen/aikana voi esiintyä tai jostain pienestä limakalvovauriosta tms. Joskus saatetaan ottaa vielä toinen näyte. Jos taas virtsa on silminnähden punaista, määrä on jo tosi iso.

Vierailija
4/5 |
05.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkärit tulkitsee yleensä tuloksia viitearvojen perusteella. Ne taas perustuvat suureen määrään tehtyjä testejä isoissa ihmisryhmissä väestötasolla, josta on normaalijakaumaa eli ns. Gaussin käyrää käyttäen saatu tietyt raja-arvot, joiden sisään valtaosa väestöstä mahtuu. Yleisesti raja-arvojen sisään jääviä arvoja pidetään siis ns. normaaleina, eivätkä ne tyypillisesti aiheuta jatkotoimenpiteitä.

On kuitenkin huomattava, että joskus raja-arvon ylittävä tai alittava tulos voi olla täysin terveelläkin ihmisellä tai toisaalta raja-arvojen sisällä olevista arvoista ihmisellä voi olla jokin sairaus. Sen takia lääkärit kyselevät ja kartoittavat etenkin epävarmoissa tapauksissa hyvinkin laajasti ihmisen oireita, aiempaa sairaushistoriaa, elämäntapoja (liikunta, ravitsemus, lepo, alkoholi, tupakointi ym.) jotta saisivat parempaa kokonaiskuvaa aiheesta ja voisivat arvioida paremmin tulosten merkitystä.

Jos olet epävarma ja etenkin, jos olet luotettavasta lääketieteellisestä lähteestä saanut tietoa, joka on ristiriidassa lääkärin tekemän tulkinnan kanssa, suosittelen ehdottomasti soittamaan hoitavalle taholle ja pyytää lääkärin näkemystä asiasta. Erityisesti harvinaisempien tai diagnosoinniltaan monimutkaisempien sairauksien tai vasta varhaisessa vaiheessa olevien sairauksien selvittely on kokeneellekin lääkärille haastavaa, joten virheitä voi aina tapahtua. Lääkäritkin yleensä arvostavat, jos potilas tuo tämäntyyppisiä asioita esille, sillä heillekin kaikki uusi tieto tarkoittaa vain lisää ammatillista kokemusta ja parempaa ammattitaitoa.

Vierailija
5/5 |
05.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa pyytää labrat myös tulosteena. Siitä näkee helposti, onko joku arvo viitearvojen ulkopuolella.