Lentopelkoiset, MIKÄ siinä lentämisessä on niin pelottavaa?
Itse en ole lentopelkoinen varsinaisesti mutta joskus on pelottanut, kun on turbulenssia. Ajattelin sitten, että "kone putoaa" ja päädyin sitten siihen, että no jos putoaa niin putoaa, ei sille silloin mitään voi, tässä ollaan. Se sitten vähän helpottikin.
Kommentit (29)
Tuntuu niin mahdottomalta ajatelella, että sellainen tuhansien kilojen painoinen metällimöhkäle nousisi pelkästään siivssä olevan ilmanpaineen avulla ilmaan. Ja ihan turha selittää laskelmilla ja teorialla, kuinka se tapahtuu ja on mahdollista!
Kamalintahan siinä on tietenkin se, että jos kone putoaa, lapseni kuolee enkä voi sille mitään. Jos hän ei ole mukana, hän jää ilman vanhempia, enkä voi sille mitään.
Eihän pelot ja fobiat yleensä ole järjellä selitettävissä. Voihan niitä jollakin tavalla perustella, mutta harvoin se pelko järkisyillä lähtee pois, tosin voi ehkä helpottua. Jos pelkoa ei tunne, niin ei sitä pysty ehkä kuvittelemaan. Samalla tavalla joku voi pelätä pimeää, ötököitä, korkeita paikkoja, mitä tahansa. Ei ne pelot yleensä ole kovin rationaalisia.
Musta on aina ollut outoa, että vaikka mulla on ihan järjetön korkean- ja ahtaanpaikankammo, sekä ahdistaa jos en pysty hallitsemaan jotain tilannetta, en ole ikinä pelännyt lentämistä. Ymmärrän kyllä hyvin mikä siinä pelottaa, mutta mua kai helpottaa juuri se, että jos joku menee pieleen niin sille ei tosiaan voi mitään, ja kuolenpahan ainakin tehdessäni mitä rakastan (=matkustelu).
G-voimat vievät tajun tottumattomalta suhteellisen helposti. Kuinka moni teistä on koulutettu hävittäjälentäjä?
Minua ainakin ahdistaa enemmän se että siellä koneessa ollaan kuin sillit purkissa ja mihinkään ei pääse vaan ollaan "nalkissa" matkan ajan. Toki pelkään myös että se kone putoaa.
Musta tuntuu että pelko johtuu siitä kun en ymmärrä miten se kone voi pysyä ilmassa. Se on täysi mysteeri. Niinpä se tuntuu ihan uskon hypyltä ajatella että tässäpä singahdetaan nyt sillipurkilla tuhansia kilsoja sinne tai tänne. Ahtaus myös tuntuu pahalta ja se että JOS se kone putoaa, on tuskin mitään mahdollisuuksia selvitä. Pelko kyllä häviää mulla kun ollaan ilmassa oltu hetken aikaa ja paluulento ei enää tunnu pahalta.
Pelottaa se "joko tai", eli JOS tapahtuu lentokoneella lentäessä lentoonnettomuus, niin yleensä aina kuolee. Esim auto onnettomuudessa on suuri skaala, miten loukkaantuu tai kuoleeko... myös lentokoneessa onnettomuudet tapahtuu yleensä niin, että sitä edeltää jokin kriittinen vaihe, jonka ehtii tajuamaan. Pelkään sitä, että joudun pelkäämäään henkeni puolesta, jos asiat kääntyvät onnettomuudeksi...
Visio siitä, että koneesta hajoaa moottorit ja sitten ollaan kusessa siellä yläilmoissa on ajatuksena liian järkyttävää paniikkia aiheuttava jo itsessään. Syöksyminen taivaalta ei kiinnosta ajatuksena!! pelkään lisäksi hulluna korkeita paikkoja ja se olo lentsikassa kun tajuaa että ollaan ihan helvetin korkeella on hirveä.
En tiedä. Sitä olen miettinyt kovasti itsekin. Vahvana ehdokkaana on tuo sama kuin kakkosella, että ollaan siellä eikä mihinkään pääse. Suljetut paikat on aika ahdistavia.
Niin, onko pelko mielestänne kuolemanpelkoa?
Vai sitä, ettei voi hallita sitä, mitä tapahtuu, on "nalkissa"?
-ketjun aloittaja-
Ahtaassa suljetussa tilassa tuhansia kilometrejä loputtoman valtameren yllä...
[quote author="Vierailija" time="16.04.2014 klo 10:49"]
Niin, onko pelko mielestänne kuolemanpelkoa?
Vai sitä, ettei voi hallita sitä, mitä tapahtuu, on "nalkissa"?
-ketjun aloittaja-
[/quote]
Onko kuolemanpelkokaan kuolemanpelkoa vai onko siinäkin taustalla lähinnä pelko tuntemattomasta, oman hallinnan menettämisestä?
Olen ymmärtänyt että kun kone syöksyy, menee taju ennen iskeytymistä maahan. Sen takia kuolema lento-onnettomuudessa ei niin pelota. Mutta korjatkaa näkemykseni jos se on väärä.
[quote author="Vierailija" time="16.04.2014 klo 10:53"]
Olen ymmärtänyt että kun kone syöksyy, menee taju ennen iskeytymistä maahan. Sen takia kuolema lento-onnettomuudessa ei niin pelota. Mutta korjatkaa näkemykseni jos se on väärä.
[/quote]
Miksi ihmeessä näkemystäsi pitäisi korjata, jos sinä et sen takia pelkää kuolla lento-onnettomuudessa?
Mä en pelkää lentämistä, mutta ymmärrän kyllä hyvin mikä siinä voi pelottaa. Ahdas tila, korkealla, onnettomuuksia ja terrorismia on sattunut ja niihin on ihan realistinen mahdollisuuskin, vaikkakin pieni. Jos tuhansien kilometrien korkeudessa jotain sattuu, niin selviytymismahdollisuus on pieni. Putoaminen kestää kuitenkin sen verran, että siinä kerkeää tajuamaan että se on morjens nyt.
Pelkään myös että sairastun lennon aikana...se olisi kyllä helvettiä siinä sillipurkissa.
Olen ollut lennolla missä lentokoneruoka sairastutti lähes 30 matkustajaa ja siinä yrjö lensi :( Meidän perhe säästyi pöpöltä mutta omat pelot kyllä lisääntyi.
En usko että taju menee syöksyssä, ellet lyö päätäsi tai koneesta on hapet lähteny. Ei se happitasapaino ehjästä koneen ruumasta syöksyssä ehdi minnekään laskea. Itse syöksyssä ei ole mitää, mikä aiheuttaisi tajunnan menetyksen.
mulla ei ole ainakaan hallinnan menettämisestä johtuvaa pelkoa. Luotan kyllä lentäjiin. Ei ole ongelmaa luottaa ammattilaisiin tuollaisissa asioissa. Esim en pelkää mitään kirurgisia toimenpiteitä, nukutusta yms, siinähän se hallinta ainakin lähtee ihmiseltä. Silkkaa kuolemanpelkoa se lentopelko on Ainakin minulla.
[quote author="Vierailija" time="16.04.2014 klo 10:47"]Pelottaa se "joko tai", eli JOS tapahtuu lentokoneella lentäessä lentoonnettomuus, niin yleensä aina kuolee. Esim auto onnettomuudessa on suuri skaala, miten loukkaantuu tai kuoleeko... myös lentokoneessa onnettomuudet tapahtuu yleensä niin, että sitä edeltää jokin kriittinen vaihe, jonka ehtii tajuamaan. Pelkään sitä, että joudun pelkäämäään henkeni puolesta, jos asiat kääntyvät onnettomuudeksi...
Visio siitä, että koneesta hajoaa moottorit ja sitten ollaan kusessa siellä yläilmoissa on ajatuksena liian järkyttävää paniikkia aiheuttava jo itsessään. Syöksyminen taivaalta ei kiinnosta ajatuksena!! pelkään lisäksi hulluna korkeita paikkoja ja se olo lentsikassa kun tajuaa että ollaan ihan helvetin korkeella on hirveä.
[/quote]
Juurikin näin, puit ajatukseni sanoiksi!
No kun lentokapteeni on niin komea, että jos se sieltä kopistaan yhtäkkiä tulee ja pyytää kaffelle.
[quote author="Vierailija" time="16.04.2014 klo 11:19"]
Kaikkein pahin kohta on se, kun ollaan vielä maassa. Sitten laitetaan ne moottorit täysille ulisemaan siinä korvan juuressa ja ampaistaan vauhtiin ja painuu penkkiä vasten ja sitä tajuaa, että nyt mennään eikä pois enää pääse. Ei siellä ilmassa enää pelota, kun on tullut taas se normaalimpi "painottomuuden" tunne.
Lentäminen ei ole minua tuota lähtöpaniikkia lukuun ottamatta muutoin koskaan pelottanut, mutta kieltämättä oli hiukan ilkeä tunne silloin, kun palasin USAsta viikko terrori-iskun jälkeen takaisin Suomeen. Ei tullut uni silmään ja rauha sisälle ennen kuin Frankfurtista vaihdoin Suomen-koneeseen.
[/quote]
Sama täällä. Juuri kun ollaan lähdössä lentämään ja otetaan ne alkuvauhdit. Siinä vaiheessa tajuaa, että nyt ei kohta enää pääse pois. Mulle tulee monesti olo, että alan huutamaan, että päästäkää mut pois. Päästäisiköhän ne pois enää kiitoradalla?