Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ihanko oikeasti monet kannattavat ihmisten pakkosterilointia jne.??

Vierailija
15.04.2014 |

Kukaan tervejärkinen ihminen ei toivo tai halua, että esim. pahojen mielenterveysongelmien kanssa painiva ihminen hankkisi lapsia epästabiiliin elämäntilanteeseen. Lähes kaikki varmastikin myös toivovat, että kaikki pysähtyisivät pohtimaan omia taloudellisia ja henkisiä resurssejaan ennen perheen perustamista. Emmeköhän me kaikki ole samaa mieltä näissä asioissa?

 

Siirrytäänpä nyt kuitenkin tänne todelliseen maailmaan ja jätetään huomioimatta omat henkilökohtaiset fiiliksemme aiheesta. Mille ryhmälle, keille ihmisille, annettaisiin valta päättää toisten ihmisten lisääntymiskelpoisuudesta? Jos tämä päättäjäryhmä koostuisi älykkäistä ihmisistä, jotka ovat myös erittäin moraalisia, on todella epätodennäköistä, että he edes lähtisivät tälläisistä asioista päättämään. Ryhmään tarvittaisiin siis ihmisiä, jotka selvästi näkevät tietynlaiset ihmiset huonommiksi kuin toiset eli aivan mahtava lähtöpiste.

 

Sen jälkeen kun tämä ryhmä oltaisiin jotenkin muodostettu heidän pitäisi alkaa sanelemaan keille se lisääntymisoikeus annetaan ja keiltä se evätään. Mikäli he eivät esittäisi vain kehotuksia ja toiveita tarvittaisiin valtavat pakkotoimet toteuttamaan heidän suunnitelmaansa. He voivat lähteä pakkosteriloinnin ja -abortoinnin linjalle tai sitten he voivat esimerkiksi yrittää vaikuttaa asiaan lapsilisät poistamalla ja leikkaamalla muistakin perhetuista. Ensimmäinen vaihtoehto on kammottava ja sen toteutus vaikea. Siihen puuttuttaisiin myös muiden maiden taholta ja ei olisi enää puhettakaan, että meitä laskettaisiin mukaan sivistysvaltioihin. Jälkimmäinen antaisi etulyöntiaseman varakkaille ihmisille, mutta silläkään ei "huonon aineksen" lisääntymistä saataisi loppumaan. Se vähentäisi vain vastuullisten ihmisten lisääntymistä, niiden jotka jo muutenkin miettivät seurauksia ja haluavat tarjota lapselle parasta. Heidän lisääntymiseensä puuttuminen olisi järjetöntä ja seuraukset yhteiskuntaamme olisivat valtavat.

 

On oikeasti hämmentävää, jos näitä ehdotuksia heitellään ilmoille vakavalla naamalla. Ettekö te todella näe kuinka paljon vakavia seurauksia tälläisillä touhuilla olisi ja miten pelottavia skenarioita sillä on tarjottavanaan? Eiköhän olisi aika panostaa esim. perhesuunnitteluun. Se nyt on oikeasti ainoa tapa vaikuttaa toisten lisääntymiseen ei-barbaarisella tavalla. Nämä kaikki ongelmat ovat sellaisia, joita ei voida poistaa, vain vähentää.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eugeniikan paluu toki ratkaisisi osan kestävyysvajeesta mutta tarvitsisi lakimuutoksen. Itseasiassa Suomessa lasten tilanne on erittäin hyvä eli mitään tuollaista ei tarvita, vain virtuaalimaailmassa kaikilla lapsilla menee huonommin kuin kirjoittajan omilla lapsilla.

Vierailija
2/2 |
15.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä on perhesuunnittelu?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan yhdeksän