Mikä siin on että huonosti kohtelevista ihmisistä on niin vaikea
Kommentit (5)
Ylpeys. Kilpailunhalu. Voitonhalu. Vauhtisokeus.
Sen myöntämättä jättäminen että on itsekin ollut hölmö.
Vierailija kirjoitti:
Ylpeys. Kilpailunhalu. Voitonhalu. Vauhtisokeus.
Sen myöntämättä jättäminen että on itsekin ollut hölmö.
Ei ole nyt tuosta kyse.
Lienee suoraan sidonnaista lapsuuden kokemuksiin. Jos on aikuisiällä ongelmia sen kanssa että ajautuu huonoihin ihmissuhteisiin, kannattaa oikeasti ajalla ja ajatuksella käydä läpi oman lapsuuden mallin vaikka se tuntuisi jotenkin turhalta ja huuhaalta. Yllättäen sieltä ne monet vastaukset kuitenkin löytyy. Ne mallit on vain niin syvällä psyykessä että niitä ei normaalivalvetilassa tiedosta ollenkaan. Useimmat ihmiset sanoo että ei vaikuta ollenkaan. Kyllä ne vaikuttaa vaikka ei haluaisi ajatella niin.
Traumaside eli traumabond. Aivokemiallinen ilmiö. Vastaa sitä että käyttäisit jotain huumetta ja yrittäisit irrottautua siitä. Traumaside pitää sinut kemiallisessa koukussa. Se koskee kumpaakin. Trauman aiheuttajaa ja tästä traumatisoitunutta.
Luulisi sen olevan helppoa mutta päin vastoin se ei ole vaikka tietäisi että toinen tahallaan satuttaa ja loukkaa ei välitä niinkuin sinä hänestä :(