Kertokaa nyt tieteellisesti mikä estää koronan tarttumisen kaupassa?
Kuitenkin ne ovat täynnä muiden ihmisten hengitystä ja on ilmastointilaitteet päällä.
Kommentit (6)
Kaupassa on riski saada korona. Riski kuitenkin pienenee paljon, jos kaikki kaupassa olevat käyttävät maskia, joka estää pisaroita joutumasta hengityksen ja puheen mukana ilmaan. Kun edes maski ei estä täydellisesti hengityspisaroiden pääsyä ilmaan, on viisasta pitää turvavälit. Mahdollisuus saada pisaroita omiin hengitysteihinsä oman maskin läpi on sitä pienempi, mitä kauempana on niiden lähteestä.
Hyvä käsihygienia kauppaan tullessa on tärkeä, koska omissa käsissä voi olla oman yskimisen, niistämisen tai pinnoilta tarttuneen takia koronavirusta.
Kädet kannattaa pestä myös heti kaupassakäynnin jälkeen, koska joku on voinut kosketella koronaisin käsin tuotteita, jotka toimme kotiin.
Minkäänlainen meille taviksille mahdollinen varovaisuus ei estä sataprosenttisesti koronan tarttumista. Mutta se vähentää sitä merkittävän paljon.
Helsingissä jää puolet tartuntojen alkulähteistä mysteeriksi. Eli voi olettaa, että ne on saatu julkisilla paikoilla. Ja altistuneista voi sanoa, että joku saa sen helposti ja joku toinen taas ei näytä saavan, vaikka altistuu rankasti.
Lyhyet kontaktit, turvavälit, maskit, käsihygienia. Eivät ne tietenkään estä tartuntoja, mutta vähentävät tartunnan mahdollisuutta.
Hengitystieinfektiota tartuttavat viruksia voi varmaan saada aika lailla mistä vaan. Tai ei kai sitä oikeasti tiedetä. Tuskin sinäkään olet aikaisemmin kauheasti käyttänyt energiaa sen miettimiseen mistä männävuosien flunssasi ovat tulleet. Jos saat kuulla että naapurin Pertti on kipeänä niin olet ehkä ajatellut että no hitto, Perttihän tämän minuun tartutti kun juteltiin postilaatikolla tietty. Mutta et tiedä, Pertillä on voinut olla adenovirus ja sinulla rinovirus tai voi olla että saitkin tartunnan puolisoltasi joka on kuitenkin pysynyt oireettomana.
Korona on huijaus