mielenkiinnosta kysyn..päivähoito asiaa ja vauvan kans kotona..
viime talvena pidin 3 vuotiasta osapäiväisenä hoidossa ja olin vauvan kanssa itse kotona..tulin huomanneeksi,että olin "paha" äiti,kun tein näin...huomenna,aloitan työt ja laitan kummatkin hoitoon ja nuorimmainen on vasta 1,5v..olenko edelleen huono äiti,mitäs olette mieltä?;)tuleeko lokaa niskaan ,again?;)p.s siis eihän tässä maassa mikään ole hyvin,tekee niin taikka näin ni aina p.. sataa niskaan,ainakin täällä:)
Kommentit (13)
En kyllä itsekään ihan täysin ymmärrä kaltaisiasi... Eri asia, jos isompi sisarus alkaa olla 5-vuotias!
Lapsia tehtaillaan, mutta muut saavat sitten hoitaa ne? Harmittaa myös 3-vuotiaan puolesta, joka ymmärtää jo hyvin sen, että äiti jää kotiin vauvan kanssa, mutta hänet työnnetään jaloista pois hoitoon. Vaan varmaan sinulla on asialle tosi hyvät perusteet, joilla pian meitä valaiset.
olet toiminut niin kuin subjektiivinen päivähoitoLAKI sallii
eli lain mukaan
eli OIKEIN!!!
Ps. Onnea työelämään
mutta meille syntyi vauva ja kovan mietinnän jälkeen ajattelin pitää pojan kotona, koska ajattelin olevani huono äiti jos en hoida itse lapsiani. Nyt olisimme saaneet paikan päiväkodista kun lapset olisivat 1v ja 2v10kk mutta annoimme paikat pois ja ajattelin vielä olla ½ vuotta kotona koska kuopus on niin pieni, mutta kovilla olen esikoisen kanssa koska edelleen vielä enemmän olis valmis hoitoon vaikka onkin niin mamman poika mutta ihan senkin takia pidän kotona että ne jotka oikeesti päiväkoti paikkaa tarvii niin saa.
Ei se pakota vanhempia hakemaan ja käyttämään niitä turhaan, ilman tarvetta.
olet toiminut niin kuin subjektiivinen päivähoitoLAKI sallii
eli lain mukaan
eli OIKEIN!!!
hoidin 2 v ja 3 v asti lapset kotona-
vaikka kuopus sairasteli koko ajan---
menin sitten töihin lepäämään---
onko siinäkään järkeä...
t. nro 6
Että kaikki, minkä laki sallii, on OIKEIN?
Se olisi voinut tuoda mukanaan kaikki muutkin taudit.
hoidin 2 v ja 3 v asti lapset kotona-
vaikka kuopus sairasteli koko ajan---
menin sitten töihin lepäämään---
onko siinäkään järkeä...t. nro 6
Meillä 3 v hoidossa, vaikka minä vauvan kanssa kotona.
Taitaa olla vain tietyn tyyppiset ihmiset, jotka sitä paskaa saavat päälleen joka käänteessä.
Ei niitä kommentteja varmaan tule, jos ihmiset ajattelevat lasten parasta.
hei, miten teillä joilla esikoinen päiväkodissa, kantaako paljon pöpöjä sieltä? sairasteleeko paljon? itseäni pelottaisi, että päiväkodista kantautuu kaikki taudit kotiin ja vauvakin olisi sitten aina kipeänä.
entä miten teillä hoituu kuljetukset? en itse jaksaisi raahautua viemään esikoista hoitoon ja raahata vauvaa mukana ja sama taas iltapäivällä uudelleen.
että mies vie esikoisen aamulla klo 7 ja hakee illalla klo17. Meillä ei ole toista autoa, enkä jaksa vauvan kanssa viedä kävelemällä.
Hyvä ratkaisu. Näin saa levätäkin, että jaksaa taas töissä kun sen aika on.
Tsemppiä sinulle, joka hoisit lapsesi itse ja pääsit töihin sitten lepäämään. Ymmärrän tunteen, vaikka itse ratkaisinkin toisin. Oli kiva pitää pieni breikki vauvalomalla. Nyt jaksaa taas istua toimistossa kun sai vuoden levätä kotona.
kuka hullu nyt jaksaa kahta lasta itse hoitaa.