Meillä pyörii lapsi, jonka vanhemmat on aina töissä
kyseessä on 11-vuotias tyttö, joka tulee meille melkein joka päivä ja jää illaksi. On samankokoinen kuin minä ja syö vapautuneesti kauheat määrät ruokaa. Lähtee kotiin joskus seitsemän, kahdeksan aikaan. Kaipaa vanhempaa ja roikkuu minussa. Uhmaa, soittaa suutaan ja makaa sohvalla... Äitiä ei ole koskaan kauheasti kiinnostanut. Tähän asti on pärjätty huumorilla, mutta jo alkaa rasittaa! Miten vanhempia ei yhtään kiinnosta?
Kommentit (10)
Niitä lapsia, joiden vanhemmat täälläkin ylpeenä selittävät, että lapsi ja ura mahtuu samaan pakettiin. Niinpä niin.
Meillä pyöri useita vuosia lapsia, joiden vanhempi oli aina kotona. Ihanaa, kun pyörivät. Olivat lapseni parhaat ystävät, ja tärkeitä edelleen, harmi, että muuttivat pois.
olen kaverin äiti. Tunnen hätäisesti äidin ja tavannut pari kertaa. Toisaalta tuon ikäinen nyt muutenkin pyörii paljon kavereiden kanssa. Tuskin LS on kauhean kiinnostunut.
Lapset on kivoja. Esiteiniksit on aika rasittavia, eikä leiki vaan makaa, syö, pelaa, tuijottaa telkkaa ja roikkuu... Kun ei ole omaa vanhempaa, jota kiinnostaa, mun seura kelpaa liiankin hyvin. AP
Miksi annat lapsen olla joka päivä? Se ei e ole sinun ongelmasi missä lapsi olisi jos ei ole teillä, mutta asettaisin säännön, ettei lapsi saa tulla kuin vaikka kahtena iltapäivänä viikossa. Siihen ei ole kenelläkään mitään mutinoita ja sanomista, sinä päätät ja kun olet päättänyt, niin asia on päätetty ja piste. Ja jos haluat, että lapsi lähtee viimeistään kello kuusi, niin lapsi lähtee viimeistään kello kuusi. Ruokaa ei tarvitse tarjota jos et halua, välipala riittää, mutta teidän ei ole tosiaankaan sitäkään pakko tarjota.
Ymmärrän että rasittaa.. Meillä on myös usein naapurin lapset, mutta mennään niin usein itse ulos lasten kanssa iltapäivisin että siitä ei tule niin maanvaivaa - siis lapset ei voi olla meillä kyläilemässä kun emme ole kotona.
lapsivieraille yleensä riittää läjä leluja viihdykkeeksi ja ne leikkii nätisti. Teinit ravaa ympäri, vinkuu ruokaa, arvostelee ja valloittaa olohuoneen. Rasittavaa!!!
Oletko lapsen kummitäti vai isovanhempi?