Miksi salille ei voi mennä t-paitasillaan ja shortsiseissa?
Kynnys salille menoon nousee tolkuttomaksi jos pitää hankkia jotkut erikoisvermeet joita ei edes ole myynnissä isokokoisille. Eikö riitä, että tulee puhtaissa ja ehjissä vaatteissa oman pyyhkeen ja vesipullon kanssa?
Kommentit (42)
No, minä olen käynyt t-paita/sortsisetillä salilla vuodesta 91 lähtien. T-paidan ja sortsien malli vaan vaihtunut aikakausien mukana. Nykyään lyhyet sortsit ja hengittävä urheilupaita.
Minulla olikin salihousut 90-luvun alkupuolella :) voisinkin pistää ne päälle, jos ovat vielä tallella. Sellaiset ruman ysärinvihreät vielä. Gold's gyminkin t-paita löytyy, vaihto-oppilasvuonna onnessani ostin 1993 :)
Toki voi mennä, mutta toki hengittävästä ja kosteutta poistavasta materiaalista tehdyt vaatteet ovat mukavampia kuin peruspaita. Lihaskuntoharjoituksissa ei ehkä niin merkitystä, mutta vaikkapa spinningissä eron jo huomaa. Saumat ei myöskään saisi hiertää. Itseä nätit ja mukavat treenivaatteet kyllä motivoi liikkumaan paremmin kuin kulahtaneet treenivaatteet, mutta jos itseä ei haittaa niin pääasiahan on, että tulee liikuttua.
Jaa. Minä käyn salilla t-paidassa ja urheilushortseissa. Koskaan en ole kokenut mitään ongelmaa tuossa eikä ketään ole koskaan kiinnostanut minun pukeutuminen.
Meidän salilla säännöissä lukee, että päällä pitäisi olla puhtaat ja ehjät vaatteet.
[quote author="Vierailija" time="13.03.2014 klo 00:01"]
Minulla olikin salihousut 90-luvun alkupuolella :) voisinkin pistää ne päälle, jos ovat vielä tallella. Sellaiset ruman ysärinvihreät vielä. Gold's gyminkin t-paita löytyy, vaihto-oppilasvuonna onnessani ostin 1993 :)
[/quote]
Nehän ovat tulossa taas muotiin, ne salihousut. Naftaliinista kannattaa kaivaa myös vyölaukut ja hiusdonitsit.
Tuli heti mieleen Jiidamandan postaus aiheesta! :D
Ai shortsit on huonot urheiluun ? :DDDDDD Miks ihmees jalkapalloilijat, lentopalloilijat, jääkiekkoilijat, tennispelaajat, salibandypelaajat ja sadat muut käyttävät shortseja ? :DD Ihme juntti
Mitä, mä olen kuusi vuotta käynyt salilla miesten uimashortseissa ja topissa.
Ite käyn salilla yleensä samoissa vermeissä ko tanssireeneissä eli collarit/shortsit/"salihousut" ja t-paita/löysä toppi. Plus mun monta vuotta vanhat adidaksen tossut joilla on tajuttoman hyvä ainaki tanssia. Ja kyä ne salillaki toimii. :D välillä tuntuu et kaikki muut pyörii tiukoissa housuissa ja topeissa ja et mua vähä katotaa hassusti. ei tosin jaksa kiinnostaa, reenaamaan sinne vaa mennää!
Kaikesta sinäkin stressaat. Kuka sulle on sanonut että sinne on pakko ostaa tekniset vaatteet? Ihan omassa päässäsi olet tuon keksinyt.
Ei mullakaan ole mitään "erikoisvermeitä" vaan ihan normaalit liikuntahousut (collarit), ja t-paita tai toppi.
Shortsit on vähän huono vaate urheiluun, ja oikeastaan kaikkeen, et mistään löytäsi vaikka capreja?
Mul on kyl salil salibandyshortsit ja t-paita. Miks shortsit o huonot?
ei saa koska S Ruusila tulee ja kuvaa treenauksesi sivuilleen epätrendikkäänä esimerkkinä
totta kai voi mennä :)
rumat ne treenivaatteilla koreilee.
[quote author="Vierailija" time="12.03.2014 klo 14:23"]Mul on kyl salil salibandyshortsit ja t-paita. Miks shortsit o huonot?
[/quote]
Mä ihmettelin samaa. Shortsit tai trikoot on parhaat, verkkarit ja tavalliset caprit ottaa aina jossain kohtaa polvesta kiinni.
Missä tahansa vaatteissa voi mennä, kunhan ne on joustavat ja mukavat. Ja turvalliset, ei ole hyvä että on roikkuvia helmoja, lerpattavia hihoja tai löysiä lahkeita, jotka voi tarttua laitteisiin.
t-paita ja ohuet collarit on ok. liikkumaan sinne mennään, ei poseeraamaan :D tai no, minä ainakin menen.
itse hankin teknisempää varustetta vuoden verran hikoiltuani t-paidassa ja verkkareissa - tulipa mukavampi olo kun hiki siirtyy vähän erilailla vaatetta pitkin. ja ostin salille kengät, uudet ihanan kevyet ja hengittävät. isoakin kokoa kuteissa löytyy ellos, hobbari, kappahl jne..ne mitää merkkikudetta tarvi olla. tai no mulla ainakaan tarvi :D
Esim stadiumista saa parilla kympillä hyvän paidan ja housut.
Kangasshortsit eivät jousta, estävät joidenkin liikkeiden kunnollista tekemistä.
Trendisaleilla pitää tietysti olla trendivermeet, ettei heti kättelyssä katsota ulos. Mutta kyllä sopivan väljä t-paita ja joustavat (trikoo-) shortsit on ihan hyvä asu. Kun paita on hiukan väljä, on se armollinen eikä näytä jokaista linjavikaa tai jenkkakahvaa, kuten näkyy esim. Jutan laihdutusohjelmassa. Tarkoituksellako haluaa häpäistä osallistujat liian pienillä vaatteilla?
Pääasia, että sulla on hyvät ja tukevat urheiluliivit.
Minkä ihmeen ongelman te tästäKIN teette...
Mulla on samat salihousut, olleet jo yli 10 vuotta ja niissä on polvessa jo reiät. Sukkasilleen tai halpiscrocsit jalassa. Topeista maksan runsaskätisesti, koska tykkään pitää niitä muulloinkin. Mikä juomapullo? Ei mulla ole ollut ikinä mitään juomapulloa, siellähän on yleensä joku vesipiste. Eikä siinä tunnissa oikeasti mikään kuivuminen tapahdu jos ette nyt kilpaurheilijoita sentään ole. Ja se pyyhe, se sitten jos käy suihkussa. Mä menen kotia suihkuun.
Vannon että treenaan kovemmin kuin Sofia Ruusila.
Mutta onhan se hyvä että on joku tekosyy miksei kuntoilemaan tarvitse lähteä? "En mä voi mennä es kokeileen kun mulla ei ole uusimpia satasien vetimiä ja kumminkin joku turbohuuli ottaa musta kuvan Facebookiin ja Instagrammiin ja Iltalehdelle jne."