Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muita äitejä joitten alle 1-vuotiaat on syöneet pääasiassa Pilttiä/Bonaa tmv purkkiruokaa?

Vierailija
26.07.2006 |

Meillä tyttö ei ole suostunut syömään kuin purkkiruokia, niimpä niitä annetaan vieläkin (11kk). Tein itse pakkaseen soseita vaan eipä ne kelvanneet vaikka ihan ohjeen mukaan tein ja itse maistoin ja ihan normaalilta vauvanruoalta maistui.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en tykkää ruuanlaitosta.

Vierailija
2/6 |
26.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitäpaitsi, ei nykyisin VOI enää vedota ruoan terveellisempään muotoon kun puhutaan purkki ja kotiruuista. Purkkiruuissa ei nykyisin käytetä enää säilöntäaineita ja ovat niin tutkittuja tuotteita että niissä pahemmin MITÄÄN kotiruokaa pahempaa ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
26.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän muksu söi tuonne reilu 1v niitä purkkisoseita. Oli jotain 1v3kk kun alkoi kotiruoat maistumaan. Sen jälkeen ei ole purkkiruokiin koskenutkaan.

Vierailija
4/6 |
26.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli au-pair 15 kk ikään asti, enkä halunnut vaatia (enkä oikein luottanut taitoihinkaan) tytöltä ruoanlaittoa päivällä. Edellisen päivän jämien syöttäminen lapselle ei tuntunut kivalta ajatukselta.



Olen ihan samaa mieltä nykyajan purkkiruoista. Ovat varmasti tutkittuja ja turvallisia ja ravintosisällöltään kohdallaan. Mutta eivät ne opeta lasta syömäään monipuolista ja erilaista ruokaa, esim. salaatteja ja muita koostumukseltaan erilaisia juttuja. Tietysti jos muu ei mene alas, mitäpä sille voi... Harva lapsi niitä enää kouluun evääksi ottaa kuitenkaan, joten ajallaan kaikki oppivat.

Vierailija
5/6 |
26.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ollut (imetinkin hyvin vähän, 1,5 kk osittain, eli tyttö sai alusta alkaen myös korviketta).

Vierailija
6/6 |
26.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me päästiin eroon purkkiruuista, kun aloin vähitellen sekoittaa niihin omia mössöjä sekaan - ensin ihan vähän, sitten aina enemmän ja enemmän.



Jos siis haluaa mieluummin syöttää omatekoisia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän yhdeksän