Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Uusperhe. Mahdollisuus onneen ja vanhojen virheiden korjaamiseen

Vierailija
03.03.2014 |

Uusperheet ovat toimivia juuri siksi, että niissä kyetään välttämään vanhan suhteen kivikot ja ristiriidat. Ei ole enää niitä paineita, kuin ydinperheissä, missä piti saada lapset ja rakentaa talo ja näyttää muille, kuinka leikitään kotia.

 

Uusperheessä ollaan aikuisia ja on käyty omat virheet läpi ja osataan hoitaa parisuhdetta ihan eri tavalla, kuin ydinperheessä, missä toista pitää päivänselvänä.

 

Uusperhe on mahdollisuus onneen ja uuteen ja parempaan elämään, missä lapsilla on mahdollisuus elää rakastavien aikuisten keskellä.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

siltähän se alussa tuntui..

Vierailija
2/8 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

siltähän se alussa tuntui..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niinhän sitä hetken luulee. Kerran kokeilin. Seuraavan kerran etsin omaa onneani, kun lapset ovat maailmalla.

Vierailija
4/8 |
04.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kovin ruusuiselta kuulostaa. Oikeasti uusperhe vaatii parisuhteelta todella paljon onnistuakseen. Paljon enemmän, kuin ydinperheessä. Toisaalta monelle ydinperheessäkin elelevälle tekisi kyllä ihan hyvää panostaa enemmän siihen parisuhteeseen.

 

Itse olen uusperheessä ja meillä on kyllä hyvä ja toimiva perhe (ja ennenkaikkea todella hyvä parisuhde) ja kaikkia lapsia kohdellaan tasapuolisesti. Ei tämä silti mitään ruusuilla tansimista aina ole, existä ei eroon pääse vaikka kuinka vituttaisi. Lasten hyvinvoinnin vuoksi sitä kuitenkin on pakko purra hammasta ja yrittää luovia siten että heillä olisi mahdollisimman hyvä olla.

Vierailija
5/8 |
04.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi ratkaisu elämään eron jälkeen on olla menemättä uuteen suhteeseen. Yksinkin voi jäädä ja elää tasapainoista ja onnellista elämää. Tunnen sattumalta monia naisia, jotka ovat jääneet jopa vuosikymmeniksi yksin eron jälkeen, ensin yh:ksi, sitten itsenäiseksi sinkkunaiseksi. Minusta tämä tuntuisi houkuttelevimmalta ratkaisulta eron jälkeen, eikä mitkään uusperheviritelmät.

Vierailija
6/8 |
04.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanan naiivia ap.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
04.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

uusperhe on parhaimmillaan juuri tuota mitä kuvailit.

 

Mutta se vaatii kahden _aikuisen_ kohtaamista. Joskus saattaa käydä niin, että ikä on oikeasti vain numero eikä kerrokaan aivotoiminnasta mitään; tulee typeriä riitoja esim. siitä kun toinen on oman lapsensa kanssa jne. Mustasukkaisuutta eletystä elämästä.

 

Silloin se on kyllä yhtä helvettiä kaikille.

Vierailija
8/8 |
04.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harmi, että kovin harvoin se on tuota, ainakin jos palstaa yhtään lukee...