Vinkkejä Berliiniin!
Lähdössä maaliskuussa, shoppailu ja outletit kiinnostaa.Oletteko muuten käyneet aamupalalla kahviloissa, hintataso?
Kommentit (28)
Uniqlo sijaitsee ka-de-we tavarataloa lähes vastapäätä, en nyt muista mikä metro/junapusäkki oli lähinnä...
Lasten kanssa tekemistä riittää laidasta laitaan! Legoland, luonnontieteellinen museo, sea life, ihania leikkipuistoja ym. Ainakin meidän 5 vuotiaalle oli kokemisen arvoinen elämys matkustaa 2-kerros bussilla (kulkee siis ihan perus reittiliikenteessä).
Osaisko joku neuvoa reittiä primarkiin?
https://www.zoo-berlin.de/zoo/besuch-tickets/online-tickets-zoo/online-kombitickets.html?no_cache=1
zoo, aikuinen 13 ja akvarion kanssa 20, kind 6,5 ja akv kanssa 10. hillitön puisto
Olisiko vinkkejä mitä tekemistä/nähtävää lapsille (5v ja 8v) löytyisi Berliinistä, muuta kuin eläintarha? Suunnitteilla reissu kesällä...
[quote author="Vierailija" time="18.02.2014 klo 23:26"]
Olisiko vinkkejä mitä tekemistä/nähtävää lapsille (5v ja 8v) löytyisi Berliinistä, muuta kuin eläintarha? Suunnitteilla reissu kesällä...
[/quote]
Mä olen tosi huono vastaaja siinä mielessä, etten itsekään ole Berliinissä valitettavasti koskaan käynyt mutta tulevaisuudessa toivottavasti reilataan sinne joskus kun lapset on isompia. Ehkäpä suunnilleen sen ikäisiä kun sinun lapsesi. Mä haluaisin ehdottomasti käydä Nukkumatti museossa heidän kanssaan kun Nukkumatti on itselleni ollut lapsena tärkeä juttu ja omatkin lapset ovat sitä sitten katsoneet.
Olen ymmärtänyt, että siellä on paljon lapsiperheille suunnattuja kahviloita, joku sellainen varmasti ainakin mentäisiin katsomaan, Suomesta kun ei oikein sellaisia valitettavasti löydy. Muutenkin Berliinin ruokatarjonta kiinnostaa itseäni. Sieltä ilmeisesti saa kaikenlaista laidasta laitaan, itseäni kiinnostaa erityisesti kasvisruokatarjonta.
eikö kellään ole mitään vinkkejä mulle.
Suomenhinnoissa aikalailla kaikki
kahviloiden aamupalat ovat monipuolisia ja edullisia, Berliini on yksi läntisen Euroopan edullisimpia kaupunkeja, ihan reilusti Suomea halvempi.
Ylipäänsä ravintolatarjonta on mieletöntä ja hintataso edullista.
Outlet löytyy Berliinin läheltä, nimeä en muista, mutta googlella löytää varmasti.
Shoppailuun löytyy niin kauppakeskuksia, tavarataloja kuin putiikkejakin, Berliini on shoppailijan paratiisi.
Berliinin turistitoimiston sivuilta löytyy kaikenlaisia vinkkejä + tapahtumakalenteri, sieltä löytyy kaikki oleellinen. Berliinistä löytyy jokaiselle jotakin, upea kaupunki - hauskaa reissua!
Berliini rules! Hinnat kohillaan kaupoissa, taksit hyvin edullisia, huippu hotellit edulliset, ravintolat huippu edullisia, yöelämä aivan huippua. Eläinpuisto euroopan paras.
Kannattaa ehdottomasti käydä aamupalalla (brunssin kokoisella) ulkona. Pienistä kadunkulmakahviloista saa vähän pienempiä mutta rakkaudella tehtyjä aamiaislautasia, mutta esim. ostoskeskusten leipomo/kahviloista saa 7 eurolla jo ison aamiaisen. Asun tällä hetkellä Hannoverissa ja täällä vastaavan suuren aamiaisen (kahvi/tee, 2 sämpylää, croissantti, leikkeleitä, juustoa, voita, marmeladia, keitetty kananmuna) saa 5-6 eurolla.
Noh kuitenkin, kannattaa ehdottomasti käydä ulkona aamupalalla :) Viikonloppuisin saksalaiset menee itsekin "aamupalalle" 11 aikaan ja istuskelee siellä pari tuntia. Sunnuntaisin aamupalatarjoukset muuttuu oikeaksi brunssiksi, buffettityyliin, ja on vähän kalliimpia (10e). Hintataso on siis järkevä hotelliaamiaisiin verrattuna, mutta useasti tuoremehu ei kuulu pakettiin ja sitä saakin sitten vaan juuri puristettuna ja siitä voidaan pyytää 4e.
Nostan!Vanha ketju mutta Berliiniin kohta menossa.osaisko joku ystävällinen kertoa mikä metroasema on lähellä primarkia ja tk maxxia, myös haluausin tietää missä uniqlo on?Metrolla ja kävellen liikun.Kiitän jo etukäteen!!
[quote author="Vierailija" time="31.10.2014 klo 18:26"]Nostan!Vanha ketju mutta Berliiniin kohta menossa.osaisko joku ystävällinen kertoa mikä metroasema on lähellä primarkia ja tk maxxia, myös haluausin tietää missä uniqlo on?Metrolla ja kävellen liikun.Kiitän jo etukäteen!!
[/quote]Muista en tiedä mutta Primark on ainakin Alexanderplatzilla, ei tv tornin luona vaan sen rautatieaseman takana
Jos pidät historiasta, saat Berliinissä kulumaan vaikka kuinka paljon aikaa. Kannattaa tietysti vältellä checkpoint Charlieta yms. pahimpaan turistiaikaan, esim. tv-tornille on yleensä jäätävät jonot mutta siellä on hieno käydä.
Itse en ole kovin kiinnostunut esimerkiksi museoista, mutta menin ystäväni kanssa kuitenkin Pergamon-museoon. Siellä oli valtavasti nähtävää, mm. Babylonin portti. Lippu maksoi muistaakseni 6e ja oli kyllä sen arvoista. Museuminseliin syydetään muutenkin rahaa miljardeja ja miljardeja vuodessa, kannattaa vilkaista esitteet jo ihan sen takia, jos matkasi aikana sataakin vettä.
t.7
PS. Tässä yksi paikallisten suosima ravintola, eivät ota varauksia mutta kävi säkä ja päästiin koittamaan - älyttömän hyvää, perinteistä saksalaista ruokaa :) http://www.yelp.de/biz/treffpunkt-berlin-berlin-2
Outletpaikkoja ei oikeastaan ole mutta muuten shoppailtavaa riittää senkin edestä. Ku'dammin (Kurfürstendamm) ostoskatu Länsi-Berliinissä on ehdottomasti Berliinin parhaita, kauppoja löytyy ihan joka makuun. Ku'dammin lähellä on iso luksustavaratalo KaDeWe joka on ehdottomasti käymisem arvoinen. Kahvilat on paljon edullisempia mitä Suomessa ja monista kahviloista saa aamiaisen alle kympillä. Paikanpäällä kannattaa vasta tutustua kahviloihin. Kivaa reissua!
Onko kukaan shoppaillut berliinin tk maxxissa?Lontoossa oon käyny ja se on ihan must1