Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Otan töissä maskin takatiloissa pois nenän edestä roikkumaan korvaan. Sama asia, kuin se, että laittaa maskin vasta kauppaan mennessä autossa, eikä kotona

Vierailija
30.10.2020 |

Katsotaan, saanko koronan.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta tämähän on asiantuntijoiden mielestä maskin väärää ja siis vaarallista käyttöä. Ravin myös nenää maskin päältä ja tiivistelen sitä metalliosaa nenää vasten pitkin päivää. Päivässä menee töissä ehkä 3-4 maskia. Olen myös raapinut maskin alla leukaa yms.

Eli en käytä sitä säädösten mukaan. Ehkä sinä, asiakas saat koronan, hihi.

Vierailija
2/4 |
30.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskon, että tuhannet, koronan takia maskia pakotetut ammattilaiset käyttävät maskeja väärin. Koska ei jaksa asiakkaiden terveys kiinnostaa, vaan oma mukavuus. Eli maskin alta sujautetaan purkka roskikseen ja maskin kanssa raavitaan kasvoja ja korvantauksia. Suosittelijat vaikuttavat aivan pelleiltä varoitellessaan tästä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten se on sama asia?

Sulla roikkuu se likainen köytetty maski, johon oot jo käynet keräämässä koronaa siinå naaman vieressä koko ajan. Sit vedät sen nenälle ja käy keräämässä siihen lisää pöpöjä.

Toiset ihmiset laittaa Uuden ja puhtaan maskin poistuessaan omista tiloistaan ja panee sen roskiin kun palaa omaan tilaan.

Juuuri sen takia, että ihmiset ei näytä tajuavan nöitä eroja, oltiin keväällä huolissaan siitä, että väärinkåytetyt maskit voivat levittää tauteja (muitakin kuin koronaa). Näyttää siltä, että kahden kumilangan vetäminen korvan taakse ON sittenkin liian vaikeaa suomalaisille.

Vierailija
4/4 |
30.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, kauppakeskuksessa ravintolassa lounaalla näin eilen paljon eläkeläisiä, jotka riiputtuvat maskia toisessa korvassa tai leuan alla.

Ruokahalu meni.

Ei näin. Ne jotka eivät osaa maskia käyttää, olkoon käyttämättä tai pysykööt kotona.