Molemmat vanhemmat mt-ongelmaisia, tarkkaileeko sos.huolto automaattisesti
lapsen vointia?
Äidillä jo vuosia mt-ongelmia, tälläkin hetkellä tehostetusti avohoidossa(päiväosasto). Nyt isäkin joutunut psyk.osastolle. Isän taustasta en kovin hyvin tiedä, onko ollut ongelmia aiemmin. Joulun jälkeen joutui sairaslomalle.
Täytykkö lapsesta (9v) olla nyt huolissaan vai seuraako sosiaalihuolto automaattisesti tällaisissa tilanteissa perhettä?
Kommentit (8)
[quote author="Vierailija" time="08.02.2014 klo 00:22"]
Eihän ne siellä välttämättä edes tiedä niistä mt-ongelmista.
[/quote]
Eli lapsesta täytyy olla huolissaan? Jos jotain hälyyttävää ilmenee, onko aina pakko tehdä ls-ilmoitus vai voiko sosiaalitoimeen vain soittaa ja ilmoittaa huolestaan?
t.ap
Ota varmuuden vuoksi yhteys sosiaalitoimeen. Mä olin 11-vuotias kun isä joutui putkaan liiallisen ryyppäämisen ja riehumisen johdosta, se vietiin kapungilta. Putkasta sairaalaan kun poliisi joutui tainnuttamaan sen. Äiti oli kotona ja murtui niin pahasti että yritti itsemurhaa, soitin ambulanssin. Äiti meni m1-lähetteellä suljetulle osastolle. Jäin yksin eikä kukaan tajunnu sitä. Liki viikon päästä tuli sosiaalitädit käymään, äiti oli kertonut että kotiin jäi lapsi, kun oli selvinny vähän harhoistaan. Meillä ei ollu tuttavia eikä sukulaisia jotka olis pitäneet musta huolta tai tienneet heti koko asiasta. Eli varmista.
Joo, voi olla että sosiaalitoimi ei ole tietoinen. Mitään automaattista ilmoitusta ei sinne mene, ja jos perheestä ei ole tehty vuosiin (tai koskaan) lastensuojeluilmoitusta, eivät tietenkään ole missään seurannassa.
Kyllä pöpilän sossu teki ls -ilmon, kun mies joutui pakkohoitoon viime vuonna. Eipä siitä haittaa ollut, tädit kävivät juttelemassa ja perhetyöntekijä jeesasi pari kertaa.
Jos oikeasti jompi kumpi vanhemmista vaikka psykoottinen ja toisellakin jotain häikkää, silti terveydenhuoltohenkilöstö ei ota yhteyttä sossuun? Really? :O