Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paska mutsi täällä, puuttuu empatiakyky ku perhe sairastaa :(

Vierailija
03.02.2014 |

Ai että kun ottaa päässtä oma käyttäytyminen kun perhe sairastaa...Pitäis olla empaattinen ja sympaattinen ja varmaan pyyhkiä kostealla liinalla perheen miesten kasvoja kun he kipeänä katsovat telkka ja jaksavat kuitenkin pelata loputtomasti pleikkaa...! No en vaan oo sellanen, miehen sairastaminen ei oo koskaan oikein napannut, ja nyt alan näköjään käyttäytyöä samalla lailla pojan kanssa :( Haluaisin et arki rulllaa ja kaikki toimii normaalisti, ja ärsyttää ihan kympillä nää sairaana olemiset. Puuttuukohan multa joku empatiapalikka päästä???

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
03.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voin rehellisesti myöntää olevani aika samanlainen. Jo lasten ollessa ihan pieniä ihmetytti, kuinka toiset niin kamalasti säälittelivät kipeitä lapsiaan - flunssaa se vaan on, on siitä ennenkin selvitty ja vahvistuupa vastustuskyky. Nykyään jo pitkälti kouluikäisten äitinä vähän ärsyttääkin, kun kotona kaikki jää mullin mallin "koska ollaan kipeitä", mutta energiaa riittää tosiaan puhelimessa jutusteluun, pelailuun, telkkarin katsomiseen jne.

Eipä sillä, kyllä minusta tietenkin on harmi jos lapset ovat sairaina, mutta ei se minulle samanlainen "voi raasua :(((((("-juttu ole, kuin mitä se monille muille tuntuu olevan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla