Törkeää uskotella lapsille, että joulupukki on olemassa
Jo lapsesta asti olin sitä mieltä, että niin tekevät vanhemmat tekevät väärin.
Kommentit (7)
Joulupukki on olemassa ja rakastan joulupukkia, joulumuoria, joulutonttuja, korvatunturia, poroja ja joulua <3
Vierailija kirjoitti:
Tosiasiassa lapsi tarvitsee tarinoita. Lue vähän mitä asiantuntijat kertoo asiasta.
On tutkittu, että aikuiset myös!
Tässä hullussa maailmassa jossa kaikki suomalaisuus ja länsimaisuus sekä traditiomme pitäisi häivyttää, on todella hyvä että lapsille vielä opetetaan jotain tavoistamme ja perinteistämme. Sitäpaitsi nuo ovat ihania lapsuusmuistoja halki elämän
Minusta on törkeää kuinka aggressiivisesti toiset aikuiset reagoivat kun kuulevat, ettemme uskottele lapsillemme joulupukin olevan totta. Ilmeisesti pilaamme lapsiemme lapsuuden, kun olemme perustaneet perhe-elämämme rehellisyydelle.
Minusta mielikuvituksen ruokkiminen on ihan hyvä juttu, MUTTA monet vanhemmat tuntuvat käyttävän joulupukkia ja tonttuja pelotteluna (jos et tottele, tonttu kuulee jne.). Minusta muutenkin outoa, että lapsille kerrotaan, että heidän kotiinsa voi tunkeutua joku tarkkailemaan heitä.
Sitten tietysti on tämä miksi joulupukki tuo toisille lapsille parempia lahjoja kuin toisille.
Me nautimme joulutarinoista pukkeineen ja tonttuineen ihan vain tarinoina ja ilman turhia pelkotiloja.
Tosiasiassa lapsi tarvitsee tarinoita. Lue vähän mitä asiantuntijat kertoo asiasta.