Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ex-kirkkoherra tuomittiin ehdolliseen vankeuteen ja liki 100 000 euron korvauksiin – vainosi Jessikka Aroa

Vierailija
16.10.2020 |

HELSINGIN käräjäoikeus on tuominnut entisen kirkkoherran ja Kremlin-mielisenä nettivaikuttajana tunnetun Juha Molarin Ylen toimittajaan Jessikka Aroon kohdistuneesta vainoamisesta vuosien 2015–2017 aikana.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
16.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toveri Molari saa siivota vessoja kolmessa vuorossa mikäli meinaa saada korvaukset hoidettua.

Vierailija
2/10 |
16.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
16.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Siis reilut yhdeksän miljoonaa ruplaa. Eiköhän Molarin kaverit vippaa.

FSB toimittaa ruplasalkun Molarille Itä-Helsinkiin. Hoituu salkun nouto siinä aamuhölkän yhteydessä.

Vierailija
4/10 |
09.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toimittaja-kirjailija Jessikka Aro on kutsuttu puhujaksi Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin demokratiaseminaariin.  

 

Aro on työskennellyt muun muassa Yleisradiossa ja tuli tunnetuksi jutuistaan, joissa hän on käsitellyt verkkovaikuttamista ja erityisesti Venäjän verkkotrolleja. Tähän aihepiiriin liittyvästä uutisoinnista hänet on myös palkittu Bonnierin Suurella journalistipalkinnolla.

Aro on työnsä vuoksi joutunut itsekin rajun vihakampanjan kohteeksi. Vihapalautteesta huolimatta hän on kiertänyt maailmalla puhumassa ja järjestämässä koulutuksia verkkovaikuttamisesta.

Alkuvuodesta 2019 Yhdysvaltojen ulkoministeriö kertoi Arolle tämän olevan yksi arvostetun International Women of Courage -ihmisoikeuspalkinnon saajista. Palkinto oli tarkoitus myöntää Arolle hänen työstään venäläisten disinformaatiokampanjoiden paljastamiseksi, mutta se peruttiin.

Yhdysvaltain ulkoministeriön sisäisestä selvityksestä kävi myöhemmin ilmi, että perumisen taustalla olivat Aron twiitit, joissa hän kritisoi Donald Trumpia.

Hienoa, että herkkänahkaisen pikkusieluisen "miehen" eli donald trumpetin siijaan Yhdysvalloilla on täysjärkinen presidentti.

Samaan aikaan kun putinisti molari hölkkää persaukisena pitkäaikaistyöttömänä pitkin Helsingin metsiä saa Jessikka ansaitsemaansa kansainvälistä huomiota.  Mahtaa Molaria, Bäckmania, Huuhtasta, Lokkaa ja muita persujen ihailemia isänmaan vihollisia ("antifasisteja") vituttaa.  Aika korkata konjakit!

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008459990.html

Vierailija
5/10 |
09.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aro on antanut itsestään harhaisen ja hysteerisen kuvan. Mutta se myönnettäköön että Aro on osoittanut kuinka hysteerinen ja harhainen nykyinen yhteiskuntamme on myös.

Jokseenkin lutuista että tämä ns. kybervaikuttaminen halutaan aina osoittaa tapahtuvan konservatiiviselta venäjältä käsin, ei ikinä missään nimessä tokzisesta komm.. wokelännestä.

Molari on mitä on mutta ajatelkaapa jos tulijoiden uhreille maksettaisi vastaavia korvauksia muutamien kymppien sijaan.

Vierailija
6/10 |
09.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä. Oikeuskäsittelyt pitäs vaan saada nopeammaksi niin maalittaminen loppuis netistä ku laitetaan 100.000 lasku aina näille maalittajille. Tälläki foorumilla sitä aina sillon tällön näkee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
09.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mäkin haluaisin nähdä kunnon todisteet niistä Pietarin trolleista. Kyllä pitää olla pitävät todisteet ennen kuin aletaan jokaista erimielisiä syyttää.

Mutta omanlaisensa trolli aro on. Lännen tuote. Dollaria sataa eikä edistä rauhaa eikä vuoropuhelua. Kyllä Venäjää saa vihata, mutta seurauksia voi miettiä. Pakotteet on vain käyneet meidän omaan nilkkaan.

Ja sotako se sitten on kiva juttu? Lyhytnäköistä.

Lännen vaikutus näkyy Suomessa Maga-hulluissa ja kun seuraa Maga-hullujen jälkiä (heidän lehden kansi) niin päätyy Putiniin.

Vierailija
8/10 |
09.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Siis Nato-mielinen vaikuttaja Jessikka Aro, jonka mukaan jokainen Natoon liittymistä vastustava on Venäjän palkkalistoilla ja joka ei vieläkään ole kyennyt osoittamaan ainuttakaan Venäjältä maksettua trollia Suomen keskustelupalstoilta, vaikka on hienosti juttuja keksinytkin. Kukaan ei ihmettele sitä, että Jessikka saa palkkaa Usasta tai briteistä. Sehän ei ole mitään  trollivaikuttamista toki.

Jessikka on kokonaan ulkovaltojen luoma tuote. Todellinen tämän maailmanajan ilmentymä.

En ole ehkä hirveän vakuuttunut Jessikkan omasta esimerkistä auktoriteettina tai elämäntaidoissa mutta sinä sen sijaan olet yksinkertaisesti tyhmä jos luulet että joku uskoo tuollaista vuodatusturausta. Ja parempihan se tietty onkin että venäjän propagandaspämmi on kaikenmaailman harrastelijasählääjien vastuulla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
09.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitavat olla aamupalaverissa saamassa ohjeita siitä mitä tänään spämmitään ja millä argumenteilla. 

Vierailija
10/10 |
09.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Taitavat olla aamupalaverissa saamassa ohjeita siitä mitä tänään spämmitään ja millä argumenteilla. 

Mikä tietysti tärkeintä, ottamassa päivän ensimmäisiä 200ml vodka-annoksia ja nuuskimassa liimatuubia että jaksaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan kahdeksan