Optikko neuvoo kuinka silmälaseja naarmutetaan
"Optikko Tea Grönroos Helsingin Katseesta kertoo, että asiakkaat kysyvät nyt paljon linssien puhdistamisesta. Netissäkin jaetaan monenlaisia vinkkejä linssien puhdistusaineista saippuasta partavaahtoon.
Paras keino pitää linssit puhtaina on Grönroosin mukaan laittaa sormiin tippa asianpesuainetta, laimentaa sitä haalealla vedellä, hieroa seos linssiin, huuhdella ja kuivata linssit."
-Järjetön ohje ammatti-ihmiseltä.
-Linsseissä on aina pinnalla epäpuhtauksia, pölyä, hienoa hiekkaa, suolaa ja rasvaa. Näillä kun ruvetaan sormin hankaamaan linssiä niin varmaan tulee pian optikolle asiaa kun linssit on naarmuilla , ja sitähän tässä varmaan haetaankin.
Itse laitan linsseihin suihkepullosta ammoniakkia sisältävää ikkunanpesuainetta, annan vaikuttaa hetken ja huuhdon pois. Kuivaus painaen, ei hangaten, puhtaalla kankaalla.
Kaikki lika lähtee eikä linsiä tule hangattua likaisena yhtään. Lasit on nyt n. 5 vuotta vanhat ja linssit kirkkaat kuin uutena.
https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000006669161.html
Kommentit (2)
Joko optikko tai ohjeet kirjannut toimittaja on unohtanut, että lasit pitää huuhdella juoksevalla vedellä ensin, jotta roskat ja hiekka saadaan pois. Lisäksi osa käsitiskiaineista on liian vahvoja laimentamattomina, ne kuivattavat muovisangat harmaiksi ja vahingoittavat linssien pintakerroksia. Nestesaippua on turvallisempi vaihtoehto.
Ja pyh, noin mä teen aina eikä mitään naarmuja ole koskaan ollut.