Maski pitäisi olla päällä aina kun poistuu kodin ulkopuolelle
Vaikka vain juoksulenkille. En tiedä ketään jolla olisi tullut käytöstä esim. pää kipeäksi, se on ihan höpöpuhetta.
Kommentit (20)
En käytä maskia missään olosuhteissa.
Maskia ei tarvitse ulkona koska ilma vaihtuu ihan toisella tavalla kuin sisällä.
Mitä hyötyä siitä on metsälenkillä?
Miksi? En minä täällä metsässä viitsi maskia pitää. Jos käyn asioilla kaupungissa niin silloin toki käytän.
Vierailija kirjoitti:
Mitä hyötyä siitä on metsälenkillä?
et tartuta oravia ja kettuja.
Tänään kaupassa oli tosi monta maskissa. Mitä useampi pitää tulee siitä uusi normaali ja nämä ”minä saatana rn pidä kun sillä ei Voi vetää röökiä”- tyypit joku päivä antavat periksi.
Mitään pandemiaa ei edes ole olemassa.
Minusta nyt on se hetki, kun jokamiehenoikeudet pitää lopettaa. Ei ole oikein, että metsissä kuljetaan tartuttamassa muita.
En todellakaan käytä omassa autossa enkä luonnossa ja omalla pihalla liikkuessa. Vain kaupassa, en liiku julkisilla.
Hirttonarulla voi luoda vielä enemmän pelkoa ihmisiin kuin maskilla!
Juoksulenkillä kohtaa yleensä raikkaan saatanan.
Onneksi ei ole pakko pitää, kun on paljon muita sairauksia.
Jason Vorhees maski vaan päähän kun lähtee myöhään juoksulenkille pimeälle polulle :D
Keuhkosairas voi kyllä pyörtyä maskia käyttäessään, samoin sydänairas, samoin se joka on saanut joskus suuret annokset sädehoitoa molempiin rintoihin. Mutta sinä et heitä tunne ,niin et välitä onko edes olemasa.
Rasitusastma ja raskaus. En voi enää pitää. Viimeksi tänään olin pyörtyä kun en saanut kunnolla happea kun oli maski naamalla. Onneksi mies sai kiinni ja talutti istumaan. Enemmän haittaa kuin hyötyä minulle ja lapselle.
Mulla on mutta hammaslääkärissä oli vaikeuksia.
Lääkäri joutui tekemään maskiin reikiä, että sai porattua ja paikattua hampaan.
Vierailija kirjoitti:
Maskia ei tarvitse ulkona koska ilma vaihtuu ihan toisella tavalla kuin sisällä.
Eikä virus elä ilmassa ja auringonpaisteessa.
"Fresh Air is a Disinfectant"
https://medium.com/@ra.hobday/coronavirus-and-the-sun-a-lesson-from-the…
AP on maskifetisti ja kaipailee lisää tumputusmatskua.
Vai niin. En silti käytä kuin julkisissa etkä sinä voi asialle mitään.