Koiralla kasvain
Koirallani on luultavasti kasvain(/kasvaimia) mahassa nisien läheisyydessä.
Vanhempani ovat miettineet koirani(myös vanhempien koira) leikkauttamista, olivat patit sitten mitä tahansa. Eläinhoitaja ei kuitenkaan osannut sanoa tarkkaa hinta-arviota leikkauksesta yms., joten osaisiko kukaan kokemuksen/kuulopuheiden perusteella kertoa, minkä hintainen sellainen leikkaus tulisi olemaan?
Toivottavasti joku osaisi kertoa... :/
Kommentit (7)
[quote author="Vierailija" time="04.12.2013 klo 16:25"]
Mitäs se kasvainten poistaminen auttaa jos kyse syövästä, pitäisi kustantaa myös syöpähoidot ja oletteko siihen valmiita.
[/quote]
No en tiedä.. el. vain sanoi, että luultavasti kasvaimia, että jos eivät häviä, niin kannattaa poistaa. Eivätpä nuo ole hävinneet.. :(
Koira on lähes 9.vuotias, joten leikkausten riskit myös hieman pelottaa, mutta "pakko" se on kuntoon saada! Terve ja iloinen koira se muuten on.
Olisikohan maksanut 400e yksityisellä, aikaa tästä päälle 4 vuotta. Koira sai lisäaikaa 1,5 vuotta, aivan kuin lääkäri ennustikin. Nisäkasvain oli siis kyseessä.
Minä en ole yleensä poistattanut noita, elleivät ala nopeasti kasvaa. Esim. nyt vanhimmalla koirallani, joka on 14-vuotias, on ollut 6-vuotiaasta asti pari nisäkasvainta. Havaittaessa ne oli kuivatun herneen kokoisia, nyt pienen luumun kokoisia. Ei ole koskaan mitenkään haitanneet.
Joillain koirilla sitten on ollut nopeasti kasvavia, ja jos koira on alle 10-v. olen poistattanut. Valitettavan usein kyllä on niin, että sellainen nopeasti kasvava uusii aika pian leikkauksen jälkeen tai on jo levittänyt etäpesäkkeitä, joten nykyään pidän hyvin kyseenalaisena niidenkään poistamista.
Hinta-arviosta: VIimeksi itse poistatin TUrussa Pet-Vet asemalla, kyseessä oli nopeasti kasvava takimmaisen nisän kasvain, joka osoittautui sarkoomaksi. Poiston hinta oli vähän päälle 600 euroa. (Lopputulos ei ollut siinä mielessä kovin hyvä, että vaikka patologin lausunnon mukaan koko kasvain saatiin pois, niitä kasvaimia alkoi tulla yhä lisää ja pahempaa "high grade" tyyppiä, ja kolmatta kertaa en enää poistattanut vaan koira sai rauhassa kuolla syöpäänsä. )
Kiitos vastauksista! Lisää saa laittaa:)
Siis että niitä "nisäkasvaimia" ei tarvitse välttämättä poistaakkaan..? Vaan, kun ovat kasvaneet tarpeeksi isoiksi? Ja miten luokittelette nopean kasvun? Meidän koiralla ne pienet herneen kokoiset pahkurat on olleet näkyvissä varmaan jo kuukauden kohta..
Inhottaa ottaa asiasta selvää, kun ei halua miettiäkkään koko asiaa. :( Mutta osaan meidän perheestä "parhaiten" hoitaa tuollaiset asiat ja olen koiraakin hoitanut koko sen elämän ajan.
Toivottavasti ne pahkurat häviää itsestään... :(
Meidän koiralta poistettiin juuri kivekset kasvainepäilyn takia ja leikkaus + patologin tutkimukset + jälkitarkastus maksoi reilut 700. Kasvaimia ei ollut. Veikkaan että jos kyseessä on ihonalaisen kasvaimen poistaminen se voisi olla samaa luokkaa. Jos ronkitaan syvemmältä, on varmaan kalliimpaa.
Mitäs se kasvainten poistaminen auttaa jos kyse syövästä, pitäisi kustantaa myös syöpähoidot ja oletteko siihen valmiita.