Paras viimeksi näkemänne elokuva?
Ja ehkä pieni kuvaus siitä? Oletteko nähneet muita kirjoittajien elokuvia?
Useammankin saa sanoa.
Itse katsoin eilen elokuvat Four rooms, sekä Red State.
Four rooms meni sekopäisyydessään heti suosikkilistalleni, eikä vähiten Tim Rothin takia. Cameot, tyyli, dialogi... Rakastuin.
Res state taas oli elokuva, jota samalla vihaa ja rakastaa. Sen katsomista ei voinut lopettaa, vaikka koko ajan olisi tenhnyt mieli huutaa jotain ja paiskata kaukosäädin ruudun läpi.
Kommentit (6)
Koska en tässä elämäntilanteessa oikein ehdi katsoa elokuvia (ja panostan siksi laatusarjojen katsomiseen), mun on pakko sanoa, että parhaat viimeksi näkemät elokuvat oli Arn-leffat. Ei ne olleet mitenkään erityisen hyviä, mutta kun en oo nähnyt mitään pitkään aikaan, niin olihan toikin elämys! Näyttelijät oli ihan ok ja puvustus ja epookki aika hyvin tehty.
Nälkäpeli. Ne vaan on loistavia! Yleinsä en edes pidä tuon tyyppisistä leffoista, mutta olen tykännyt nälkäpelin molemmista osista.
Hauska yllätys oli myös leffavuokraamosta lainaamamme elokuva, missä näytteli Nälkäpeli leffojen päätähti naista. En millään muista sen leffan nimeä, mutta oli oiekasti pitkästä aikaa hauska komedia. Kertoi miehestä jolla mielenterveysongelmia ja tutustui tähän naiseen jolla ymös mielenterveysongelmia. Muistaako joku leffan nimeä?
Ranskalainen illallinen ehdottomasti paras!
Ranskalainen illallinen sijoittuu 1800-luvun loppupuolelle ja Jyllantiin alkuperäistarinan Norjan sijaan. Siinä ranskalainen pakolainen Babette päätyy ruoanlaittajaksi pieneen, ankaran puritaanisen yhteisöön, jota hallitsevat sisarukset Martine ja Filippa. Elokuva huipentuu illalliseen, joka Babetten suunnitelman mukaisesti sovittaa yhteisön riidat.
Selänteen katsoin viimeksi ja tykkäsin kovasti. En ole ikinä ollut Selänne fani, ja käsitys hänestä muuttui kyllä leffan myötä. Vaikutti todella kivalta ja maanläheiseltä tyypiltä. Aika nöyrä olo tulee, kun katsoo mitä kaikkea hän on saavuttanut.
Star Trek Into Darkness. Ihan ok, hieman ennalta arvattava.
Taisi olla Lento, Denzel Washington. Hyvä elokuva.