Onko normaalia, että kotihoidossa oleva lapsi sairastaa jatkuvasti?
Siis nuhaa, yskää, lievää lämpöä, korvatulehdusta... Noin 3 viikon välein on sairaana pari viikkoa kerrallaan, ja joka kerta tartuttaa taudin myös minuunkin ja hyvin usein koko perheeseen. Ollaan siis käytännössä koko ajan kipeinä :( Ulkoilut jää tosi vähiin, koska terveitä päiviä on kovin vähän. Välillä toki lähden lapsen kanssa ulos, vaikka itse olen kuumeessa, mutta ei kai sekään hyväksi ole?
Mietin vaan, miten huonoksi tilanne menee, kun puolen vuoden päästä lapsen täytyisi aloittaa päivähoidossa...
Kommentit (12)
no ei tilanne parane päiväkodissa jos jo kotihoidossa on noin herkässä
Paljonko lapsi syö d-vitamiinia? Juoko paljon maitoa tai syökö muuten maitotuotteita? Maito voi edistää tulehdustiloja.
Ootko miettinyt että jos teillä onkin homeongelma ja lapsi oireilee sen takia ?
Minkä ikäinen lapsi?
Meillä lapset sairasti noin 1v-2v tyyliin kerran kuukaudessa. Myöhemmin hyvä jos kerran puolessa vuodessa.
D-vitamiini kannattaa tosiaan tarkastaa että on d3 vitamiinia ja oikea annos.
Tapaatteko paljon muita lapsia? Meilläkin lapsi kotihoidossa mutta käymme avoimessa päiväkodissa ja muutenkin tavataan paljon lapsia niin kyllähän ne pöpöt tarttuu.
Ei pitäisi olla hometta, ainkaan kosteusmittauksessa ei löytynyt mitään. Emme tapaa paljon muita lapsia, koska emme käy missään kerhoissa. Toki isompi lapsi on koulussa ja tuo sitten sieltä niitä pöpöjä ja mies töistä, mutta näitä nyt emme voi välttää. Syömme d-vitamiinia ja maitohappobakteereita. Lapsi on 1v2kk eikä käytä maitotuotteita ollenkaan, koska hänellä on maitoallergia. Apteekin erityiskorviketta juo puolisen litraa päivässä.
ap
Ei ole tavallista. Näin maallikkona tulee mieleen että voisiko lapsella olla joku harvinaisempi immuunipuutos. Selvittäisin asiaa lääkärin kanssa jos on pienestä asti ollut tuollainen.
Tämä sairastelu alkoi 7 kk:n iässä, kun jouduin lopettamaan imetyksen. Siitä asti on sairastettu kolmen viikon välein. Esikoinen, joka on jo 10-vuotias, on kyllä myös sairastanut aina paljon, mutta ei nyt sentään ihan näin usein. Ehkä 1,5 kk:n välein kuitenkin hänelläkin on aina ollut flunssa.
ap
Kuullostaa kaverini tilanteelta muutama vuosi sitten. Lapset eivät käyneet edes kaupassa, vaan olivat aina vain kotona eskari ikään asti. Sen jälkeen ovatkin seuraavat viisi vuotta sairastaneet koko ajan, eli eivät saaneet minkäänlaista vastustuskykyä pienenä, niin koululaisina ovat aina sairaina.
Onpas harmillista. Mutta mun mielestä vielä normaalin rajoissa. Tuo on hankala ikä.
Onko kodissanne mahdollisesti kosteusvaurio? Flunssakierre ilman kummempaa syytä viittaisi homealtistukseen...