Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Maatalousvaltaisilla seuduilla traktori yhä useammin ykkösautona, "teiden kunto ratkaisee ja sinkkuus" kertoo Janice 24 Peräseinäjoelta

Vierailija
21.09.2020 |

https://www.koneviesti.fi/traktorit

Nuoret jotka ovat tottuneet kokoontumaan ja ajamaan traktoreilla eivät näe henkilöauton hankinnassa hyötyä. Maataloustraktorin polttoaine on alhaisesti verotettua ja kilometrikustannus on huomattavasti henkilöautoa alhaisempi. Tunneissahan se näillä mitataan ajomäärä nuoret toteavat ja kehuvat kilvan ajokkejaan. Traktori on kuitenkin riippumaton tieolosuhteista ja aurauksista, riittää ei ole kovin paksua puustoa.

Nykyaikainen traktori myös kaupungissa hyvä kulkuneuvo, korkealta istuimelta on hyvät näkymät. Hieman hidas mutta ketteryydeltään erinomainen ja kolaritilanteessa turvallinen!
Valoja saa nykyään laitella vapaasti ja sisätiloiltaan ovat erittäin mukavia. Keulalle voi laittaa vaikka sahapuomin jos metsikköjä pelkää, aika paksut yksittäispuut kaatuu kun kauhalla rouhaisee mutta kaikenlaisia lisälaitteita on saatavissa. Isompaakin asuntovaunua tai vaikkapa työmaakonttia voi liikutella tai hinata, mitkään lumivallit eivät hidasta. Kauhalla voi rakennella uusia teitä jos kaipaa vaikkapa siltaa joenylitykseen.
Traktori on moninverroin ketterämpi kuin henkilöauto, joystickillä ohjataan, kääntyy paikallaan käytännössä. Maatoajo automaattista kun kone ehdottelee parhaita ajolinjoja.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän yhdeksän