Reissuvihko loistaa tyhjyyttään ja nyt on jo marraskuu
Lapseni on ekalla ja ope ei ole kirjoittanut kertaakaan mitään ei reissuvihkoon tai wilmaan. Onko ihan tavallista? Reissuvihko on tyhjä, lukuunottamatta lapsen nimeä vihkon kannessa.
Vanhempainvartti oli alkuviikosta ja siellä sain kuulla, että pojallani on käytössä terapiatyyny tunnilla, koska hänellä on ollut vaikeuksia istua paikallaan ja on tuonut legoukkoja kouluun ja näperrellyt niiden kanssa tunnilla. Olisi ollut ihan kiva tietää näistä ja muustakin.
Sanoin opettajalle, että toivon tiiviimpää yhteydenpitoa. Opettaja miltei närkästyi ja tosi terävään sävyyn ilmoitti, että hänellä on kyllä todella kiireistä ja valtavasti hommia. Totesin, että kelläpä ei ja omiinkin työvelvotteisiin kuuluu raportointi kaiken muun ohessa.
Kuinka paljon teillä opettaja pitää kotiin yhteyttä?