Huomaatko pilkut, pisteet ja muut kielioppivirheet, vastoin haluasi?
Silmäsi vaan kiinnittyy kirjoitusvirheisiin, ilman omaa halua.
Onko tämmöinen häiritsevää?
Kommentit (15)
Huomaan, se on ammattitauti.
En kuitenkaan koskaan huomauta niistä muuten kuin työssäni.
T. Kääntäjä
Miksi panit pilkkuvirheitä aloitukseen?
Huomaan, ammattitauti myös. En huomauttele ja saatan ajoittain olla sokea oman tekstini virheille.
En. Enkä myöskään välitä ortografiasta vit. Tuakaan. Kerran sen laudaturin äikästä kirjoittanut, ja siten kirjoitustaitoni todistanut, joten ei tarvitse enää välittää.
Otsikkosi saa minut näkemään punaista.
Vierailija kirjoitti:
Otsikkosi saa minut näkemään punaista.
😄
Huomaan, mutta ei se mitenkään paljoa ärsytä enkä huomauttele siitä.
Jatkuvat yhdyssanavirheet antavat kuitenkin kirjoittajastaan vähän yksinkertaisen kuvan. Mulla meni kiinnostus yhteen kundiin, kun hän kirjoitti niin huonosti.
En varmaan kaikkia, mutta liikaa. Sitten toisaalta jotkut selkeät virheet menee ohi, kun aivot "paikkaa" kirjoitusvirheitä.
Juu, mutta ei mua ne häiritse. Oon 80-luvulla käyny peruskoulun ja silloin niitä tankattiin päähän perusteellisesti.
Teen myös itse virheitä ja en aina jaksa palstalle kirjoittaessa korjailla omaa tekstiä.
Outoa sanoa "vastoin haluasi", kun "vastoin tahtoasi" on vakiintunut.
Veikkaan, että aloittaja yritti otsikossaan ja viestissäänkin liikaa.
Mutta joo, ”ammattitauti” minullekin, vaikka olen vasta opiskelija. Opiskelen suomen kieltä.
Vaikkapa keskustelupalstalla kuitenkin ihan tietoisesti jätän pilkkuja pois ihan siksi, että tekstini lukeminen olisi sujuvampaa. Kirjoitan usein melko pitkiä virkkeitä, jolloin pilkkuja tulisi oikeaoppisesti niin että tekstin lukeminen olisi jo katkonaista.
Eli siis teen kuten viimeisimmässä virkkeessäni.
Pilkkuvirheet ovat sellaisia etteivät ne minua niinkään häiritse. Yhdyssanavirheet sen sijaan kyllä. En kestä niitä. En välttämättä edes lue loppuun sellaista viestiä/tekstiä/kommenttia, jossa näen yhdyssanavirheen.
MUTTA avomiehelläni on lukihäiriö. Hän ei kirjoita käytännössä sanaakaan oikein. Tämän asian kanssa olen oppinut elämään ja tarjoudun usein auttamaan tärkeissä sähköposteissa ym.
Vain väärinkirjoitetut sanat ja yhdyssanavirheet ärsyttävät. Pilkkuvirheet eivät niinkään. Pilkun paikallahan virkkeessä voidaan muuttaa koko virkkeen ajatus.
Muiden virheet huomaan, omia en. Nää ennakoivat tekstinsyötöt tekee omien tekstien siivoamisesta vaikeaa, kun on kirjoittavinaan oikein, eikä aina muista oikolukea.
Joo, kiinnitän huomiota välittömästi ja aika rasittavaa on välillä kyllä.
Kyllä. Todella ärsyttävää.