Lapin matkailua uhkaa muukin kuin korona
Oletteko huomanneet, millaisiksi Etelä-Suomen talvet ovat menneet parin viime vuosikymmenen aikana? Muutin sieltä Oulun seudulle n. 7v sitten, ja aika loskaisia alkaa olla talvet kohta täälläkin. Se on vaan ajan kysymys, milloin meillä ei ole enää lumista lappia, jota esitellä matkailijoille, kun ilmasto lämpenee.
Kommentit (10)
Toinen skenaario on että lunta tulee joillekin alueille holtittomasti (esim. Japanissa on alueita joihin sataa lunta useita metrejä talvessa), ja toiset alueet pysyvät lumettomina.
Sinilevä pilaa rannat ja ihmiset haluaa muualle:
Kun lappilainen sanoo etelän vetelät, tulee taas boikottia 5v lisää minun puoleltani. Repikööt siitä epävetelää.
Vierailija kirjoitti:
Kun lappilainen sanoo etelän vetelät, tulee taas boikottia 5v lisää minun puoleltani. Repikööt siitä epävetelää.
Jokainen vetelä on kuitti heinäkengästä.
Etelänvetelät etelänvetelät (10 vuotta)
Etelän talvethan on olleet viime vuosina aivan kamalia: aivan liikaa lunta ja kylmyyttä! Toissatalvenahan lunta oli joka paikassa jopa Helsingissä ja aurauskalusto ei pysynyt perässä, yök.
Niinhän siinä tietenkin käy.
On aina käynyt. Miljoonien vuosien ajan.
Sitten tulee taas jääkausi ja lunta riittää vaikka muille jakaa ja Lapin matkailu kukoistaa.
Sykleissähän maapallon ilmasto menee.
mainostetaan maisemia "kansallis puistoja" porojen laidun maita ja teidän metsästys alueita. niidenkin yllä pidon etelän vetelät maksavat, tuo teidän yli hinnoittelu on mennyt jo yli. ei etelän vetelekään saa palkkaa 12kk töistä jos niitä tekee 6kk. tuki sinne tuki tänne.kekkonen tämän hömppä homman aloitti aika jo lopettaaa
Ainakin viime talvena Lapissa oli vielä lunta enemmän kuin koskaan ja sitä riitti kesäkuuhun saakka. Lumen määrä uhkasi jopa nyrjäyttää maapallon radaltaan: Lapissa on lunta nyt niin paljon, että sen massa muuttaa jo painovoimaa
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/59f0e016-8493-4585-96cb-1a77e3f02f18
up