Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Kuinka korkea aita cockerspanielille?
17.11.2013 |
Kuinka korkea aita pitäisi pystyttää omakotitalon pihalle, että cockerspanieli ei karkaisi?
Kommentit (2)
Tarpeeksi korkea.
Meidän pieni walesinspringeripentu pääsi joskus ihan normi kanaverkkoaidasta karkaamaan naapurin tädin luo. Tietenkin se kanaverkko nyt ei oo ku jotai puol metriä korkeaa. Myöskin se kiipesi yli metrin korkuisen sohvan takapuolelta sohvalle, joka oli jo aika käsittämätön suoritus. Mutta kannattaa varautua ihan kaikkeen. Cockeri tietenkin pienempi kuin welshi.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Meillä on pysynyt normaalin heppoisan puutarha-aidan takana, mutta koira on jo vanha ja laiska. Nuori cockeri pääsisi helposti tuosta yli varsinkin talvella, kun lumi painaa aitaa.
On tosi tärkeää, ettei koira missään vaiheessa opi, että aidasta pääsee yli. Tehkää aita niin tiiviiksii, ettei sen ali pääse kaivamalla eikä se anna periksi vaikka koira hyppii sitä vasten.Kun koira on aikansa kokeillut, ja todennut ettei onnistu, se jättää aidan rauhaan. Jos se kerrankin pääsee siitä läpi, se kokeilee seuraavan vuoden etsiä siitä heikkoa kohtaa. Suosittelisin siis ihan jämerää kunnon aitaa, kunnes näette millainen koira teillä siinä on.