Nyt on lantut kiehumassa. Tervetuloa joulu ilman kiirettä.
Ainakin toivottavasti. Nämä laatikot nyt, sitten alkaa pikkuhiljaa muut hommat.
Kommentit (11)
Mä tein joulun laatikkoruoat syyskuun lopussa. Ei kiirettä, eikä stressiä joulusta.
meillä oli harjoituskinkku uunissa tänään. oli sen verran hyvä tarjous, että piti testata. itse en edes halua kinkkua jouluksi, mutta ehkäpä tää harjoitus auttaa vakuuttamaan miehen siitä, että jouluna saan ostaa poronpaistin kinkun tilalle. molempiin ei taida olla varaa.
Jes, hyvä idea tuo poropaisti. Täällä etelässä niitä ei ihan noin vaan löydäkään. Ensimmäiset laatikot on jäähtymässä, odottelee pakastimeen pääsyä. Ekat tortut tein viikko sitten. Ne syötiin jo. ne vein yksiin kauden päättäjäisiin.
Mä jätän tänä vuonna laatikot tekemättä ja syödään vähän erilainen jouluateria.
Eilen värkkäilin joululahjoja, joulukuussa on niin paljon kaikkea menoja, että silloin ei enää aikaa ole sellaiseen. Ja joululahjoja olen haalinut pitkin vuotta. On ihana nautiskella joulukuussa tunnelmista, ilman kiirettä.
Mä ostin jouluvanukaan jo kesällä. Kakunkin tein jo kuukausi sitten.
Aattelin mennä nyt juhannussaunaan, hyvää keskikesää kaikille!
Meil syyään viime joululta jääneet laatikot...
Alan juuri valmistaa ensi vuoden isänpäivälounasta.
Mä tekisin mielellään joululaatikot ajoissa, mutta meillä on niin onnettoman pieni pakastin (sellainen jääkaappi-pakastimen alaosa), ettei sinne mitään ylimääräistä mahdu, nytkin ihan täynnä kun pakko ostaa aina tarjouslihaa ja leipää pakkaseen. Eikä ole tilaa arkkupakastimelle missään.
[quote author="Vierailija" time="10.11.2013 klo 21:36"]
Alan juuri valmistaa ensi vuoden isänpäivälounasta.
[/quote]
Hyvä hyvä
Minä tein viime viikolla myös tippaleivät ja siman valmiiksi ja ripustin helluntaiverhot.