Siis onko näissä kahdessa pop-kappaleessa tasan sama kitara?
Minä en mistään mitään ymmärrä, mutta nyt mua hämää miten samalta kitaransoitto kuulostaa kahdessa pop-kappaleessa. Onko mun korvissa ja aivoissa pahasti vikaa vai onko ne oikeasti samat?
Eric Claptonin laulu Wonderful Tonight, siinä se kitara heti 20 ekaa sekuntia:
Bryan Adamsin laulu Please Forgive Me, 10 sekuntia kun odottaa niin alkaa se tasan sama kitaransoitto:
Kommentit (4)
Ehkä sama merkki eli fender stratocaster on kyseessä mutta tuskin sama kitara, koska kyseisillä soittimilla kumpikin todennäköisesti soittaa. Saahan studiolaitteilla kuulostamaan vaikka lähes ukulelen tuolta jos haluavat mutta se on jo toinen juttu. Tv 37 v soitellut ja itseltä löytyy myös kyseinen kitara muiden muassa.
Vierailija kirjoitti:
Oisko kolme ensimmäistä nuottia ollut samat. Entä sitten?
Tuon minä vain halusin tietää, että onko ne nuotit samat. Ei vain kolme vaan ainakin viisi.
Ei sillä mitään suurempaa merkitystä ole. Jäipähän vain epäselvyys vaivaamaan minua hetkeksi, mutta eipä vaivaa enää, kiitos sinun.
ap
Kuunteleppa myös Neljän Ruusun Luotsivene ja Duran Duranin Ordinary world
Oisko kolme ensimmäistä nuottia ollut samat. Entä sitten?