Autoja hajottavat lapset!
Sanokaahan, minne minun pitäisi ottaa asiasta yhteyttä... Tässä on jo kaksi kesää peräkkäin talon pennut pyöriskelleet parkkipaikalla, rikkoen ja tiiraillen muiden autoja. Lapset ovat todella nuoria, n. 5-10 vuotiaita. Olen jo kerran soittanut kakaroista poliisit paikalle, jonka jälkeen tilanne rauhoittui muutamaksi viikoksi, mutta nyt sama meno jatkuu taas. Sanoin eilen naperoille itse, kehottaen heitä jatkamaan matkaansa, mutta eiväthän nämä ottaneet kuuleviin korviinsakaan. Minne asiasta pitäisi ilmoittaa, jotta ilkivalta saataisiin loppumaan? Isännöitsijälle?
Kommentit (5)
Meidän autossa on valvontakamera (80 000 euron hintaluokan autoissa nyt on kaikenlaista muutakin käytännöllistä ;D ) joka kuvaa ja tallentaa auton sisältä ja ulkoa, joten jos joku vahingoittaisi sitä niin meillä on kuvanauhat todisteena jotka voidaan toimittaa viranomaisille ja lähettää vanhemmille muhkea lasku lapsen tekosista. Jos eivät maksa, niin käräjillä nähdään! Nämä kamerathan on yleistymässä joten ei kannata hakata oman auton ovia parkkihalleissa luksus- ja premiumluokan autojen kylkiin ainakaan ellei halua jälkiseuraamuksia postissa, kuten laskuja ja haasteita ;)
Ap, miten ne lapset rikkovat autoja, kerro.
Siis jos lapsi tekee rikoksia, se on lastensuojelun puuttumisen paikka. Myös poliisille voi uudestaan ilmoittaa. Jos tunnet lasten vanhemmat, sinne tietysti viestiä myös, että ilmoitat poliisille uudestaan. Vanhempien pitää valvoa lapsiaan. Ja maksaa laskut, jos jotain rikotaan.