Julkisella puolella mammografiassa olleille kysymys
Sain lähetteen mammografiaan ja ultraäänitutkimukseen. Otetaanko julkisella puolella heti mammografian yhteydessä paksuneulanäyte, jos löytyy jotain epäilyttävää, vai pitääkö varata uusi aika? Mietin tässä, että pitäisikö mennä kuitenkin yksityiselle tutkimuksiin.
Kommentit (14)
Ok. Onko kellään kokemusta kuinka kauan suunnilleen pitää jonotella, että pääsee ottamaan näytteen? Yksityisellä otetaan heti mammografian yhteydessä, mikäli on tarvetta.
Ei kai kukaan voi kertoa kuinka kauan sinun pitää kyseisessä tilanteessa odottaa. Paikkakunnasta olisi ollut apua.
Hämeenlinnassa kunta ostaa palvelun yksityiseltä. Tulosten tultua pääsee muutamassa päivässä jatkotutkimuksiin. Ultraäänellä tutkimalla noin niin kun ensin.
Seulonta on eri kuin lähete. Voihan olla että otetaankin näyte samalla kerralla. Itse sain lähetteen mammografiaan ja ultraan ja lääkäri katsoi kuvat heti ja teki ultran, eikä mitään löytynyt. Seulonnassahan se vain kestää katsoa ne kuvat.
Hus: mulla otettiin mammon ja ultrauksen yhteydessä paksuneulanäyte samalla kertaa.
Tietysti paksuneulanäyte otetaan jos radiologi katsoo sen tarpeelliseksi. Yleensä näyte otetaan tarvittaessa mammo/uä-käynnin yhteydessä, tarvittaessa saat uuden ajan - sinun ei tarvitse aikoja varailla.
Vierailija kirjoitti:
Ei kai kukaan voi kertoa kuinka kauan sinun pitää kyseisessä tilanteessa odottaa. Paikkakunnasta olisi ollut apua.
Hämeenlinnassa kunta ostaa palvelun yksityiseltä. Tulosten tultua pääsee muutamassa päivässä jatkotutkimuksiin. Ultraäänellä tutkimalla noin niin kun ensin.
N. 5v sitten Kättärillä Helsingissä minulta otettiin samalla käynnillä, radiologin katsottua kuvat, ultraääniohjattu ohutneulanäyte. Tulokset kävin kuulemassa terkkarilla.
Jos kyseessä on kliininen mammografia eli tehdään jonkun oireen tai löydöksen takia, yleensä otetaan näytteet samalla kertaa. Seulonta on eri asia., Silloin tehdään vain tarvittaessa jatkotutkimuksia eli uä ja näytteet, jos kuvissa on jotain erityistä ja sinne tulee erillinen kutsu.
Röntgenhoitaja julkisella puolella, hei. Meillä otetaan näyte samalla kertaa jos jotain epäilyttävää näkyy. Mammot ensin, jotka radiologi katsoo ennen ultraäänitutkimusta ja sitten ultran yhteydessä näyte jos on tarpeen.
Minulla on vuosia sitten löydetty fibroadenooma, jonka kuvittelin hiukan kasvaneen. Sain ajan sekä mammografiaan että UÄ-tutkimukseen. UÄ otettiin siis heti mammografian jälkeen, ja koska fibroadenooma näytti hiukan suuremmalta entiseen lausuntoon nähden, otettiin biopsia ultran yhteydessä. Onneksi tekniikka oli kehittynyt reilussa vuosikymmenessä eikä koepalanotto ollut läheskään yhtä paha toimenpide kuin muistelin. Siitä ei myöskään jäänyt arpea kuten viimeksi, jolloin rintaan tehtiin viilto skalpellilla.
Jos sinulla on myös Uä-tutkimus, niin sen tekee radiologi ja ottaa samalla kerralla näytteen, jos katsoo sen tarpeelliseksi.
Vierailija kirjoitti:
Ei tietenkään, kuvat otetaan ja katsovat mitä niistä näkyy.
Jos on ultrakin niin kyllä otetaan samalla, ainakin mulla otettiin.
Ei tietenkään, kuvat otetaan ja katsovat mitä niistä näkyy.