Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saa auttaa!

Vierailija
12.10.2013 |

Meillä on ollut tässä jo pitkään melko tiukkaa talouden kanssa. Mies töissä ja minä hoidan kolmea lasta kotona. Yksi on koululainen ja kaksi tarhaikäistä.

 

Maksetaan talolainaa ja eletään kädestä suuhun. Välillä tulee taloon jotain ylimääräistä hankittavaa ja seuraavan kuukauden palkka menee tosi tiukoille. 

 

Teen itse ruokaa ja lasken tarkkaan jo kannattaako ostaa 3 eurolla nökärettä jauhelihaa kun eurolla voi saada lihapullapussin.

 

Alkaa olla vähissä huumori että mistä rahaa säästää.

 

On peruttu lehdet, kuljen pyörällä kauppaan jos mahdollista. Auto pitäisi katsastaa ja siihen varata raha. Mutta miten?

 

Arvaamattakin jo selvää että haalin jo joulua varten lapsille lahjoja alemyynnistä yms. Mitä te keksitte? Jotain kikkoja?

 

Käytän yösähköä, kilpailutetaan sähköyhtiöitä yms. Mitä vielä voi ottaa pois?

 

 

 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kerro ensin perheen nettotulot, kiinteät menot ja perhekoko niin saadaan parempi kuva siitä, voiko jostain vielä nipistää.

Vierailija
2/2 |
12.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi pitää ostaa talo jos ei ole varaa siihen? Luopukaa siitä ja autosta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kolme