Paras lanka villasukkiin
Sellainen, joka ei reikiinny ja jossa ei hikoile?
Olen ostanut joskus sotckmannilta sellaiset, mutta just nyt en pääse stockan sivuille, vaan se ohjaa automaattisesti hullujen päivien sivuille! :(
Kommentit (11)
itse tykkään eniten 7veljestä novitan langasta. Yllä mainittu nalle on musta liian ohutta, menee käytössä nopeasti rikki.
Opalilla on hyvää sukkalankaa, mutta itse käytän mieluiten Handun pehmeää merino-kasmirlankaa http://www.handu.fi/fi/products/sockyarns/cashmeresockyarn/
Novitan 7 veljestä tai Nalle sen mukaan, haluatko paksummat vai ohuemmat sukat (Nalle on ohuempi). Ainakin minun käytössäni myös Nallesta neulotut sukat ovat kestäneet monta vuotta.
Mä tykkään 7 Veljeksestä, mun makuun Nalle on liian ohutta.
Itse teen 7 veljeksestä, koska en tykkää väkertää niin ohuella langalla kuin Nalle.
Mä tykkään Regian sukkalangoista. Nalle ja 7 veljestä menee niin nopeasti nypyille, että ärsyttää.
SeiskaVeikka. Nalle on ihan liian ohutta, menee saappaissa heti rikki ja on ikävä neuloa.
Seitsemän veljestä on aivan liian paksua ja huonolaatuista. Sopii lähinnä saapassukkiin.
Itse suosin ohuita ja laadukkaita eli esim. Opal, Regia ja Ausserman step.
Silloin kun "hyvän" ainoat kriteerit ovat kestävyys ja hinta, niin Nalle ja 7veljestä menettelevät. Kumpaakaan noista en enää sukkiin käytä, jos vaan on mahdollisuus valita joku muu.
Minun mielestäni sukkien pitää olla sen lisäksi myös ehdottomasti lämpimät, mielellään kutiamattomat ja silloin meneekin vaikeaksi. Kun saisi vielä jostakin oikeaa suomenlampaan villasta kehrättyä lankaa.
Sukkalangoissa on villan lisäksi tekokuitua mukana jotta kestävät paremmin kulutusta. novitalla esim 7- veljestä ja nalle ovat tämmöisiä.
Nalle on ohuempaa joten siitä tykkään enempi. Enenkaikkea tykkään Nalle aloeverasta joka sisältää aloeveraa ja on pehmoisempaa kuin tavallinen nalle.
http://www.lankatalo.net/product_details.php?p=1465