voiko kotijumpalla laihtua?
Pyrin käymään kerran viikossa jumpassa ja tiedän että se ei riitä jos haluaa jotain tuloksiakin... No ruokavalio on kohdillaan nyt vaan pitäisi saada reidet ja maha pienemmäksi jumppaamalla. Aikataulullisesti en pääse jumppiin ja kuntosalille kuin kerran viikossa joten jumppaan jää aikaa kun lapset menevät nukkumaan.
Mistä vaan saisin motivaation tehdä liikkeitä kotona? Minulla on painot olohuoneessa ja yritän tv:tä katsoessa tehdä niillä jotain, mutta tuntuu että se ei kovin tehokasta ole. Millaisia sarjoja tulisi tehdä jos haluaa hivenen näkyviä tuloksia? Riittääkö esim. 2 x 15 per liike jos tekee päivittäin?
Kommentit (10)
Ei tuolla laihdu, mutta kiinteytyy, jos ahkerasti jaksaa tehdä.
Totta kai voi, ei sillä ole mitään väliä tekeekö kotona vai muualla.
Itse olen muuten 3 kerttaa viikossa noin 0,5 tunnin koti-pilatestreeneillä saanut merkittävästi muokattua vartalon muotoa. Kaloreita ko. laji ei paljon kuluta ja siis laihduttaminen pitää tehdä ruokavaliolla, mutta kiinteyttävä ja ryhtiä parantava vaikutus on ollut merkittävä.
Jumpalla tuskin laihdut, ruokavaliolla kyllä. Tietysti ne läskit näyttää paremmilta lihasten päällä eli ehdottomasti kotijumppaa!! Suosittelen youtuben loputonta tarjontaa, sieltä yksi ohjelma illassa niin alkaa tulosta tulla.
Pilates parantaa ryhtiä ja kiristää korsettia. Sillä saat hyviä vaikutuksia varmasti.
Laihduttaminen tehdään ruokavaliolla, eikä jumppaamisen paikkalla ole mitään väliä. Ohjatussa ryhmässä on tietysti helpompaa pitää kiinni siitä että tekee tietyt liikkeet tiettynä ajankohtana, mutta ihan yhtä hyvin sen saa tehtyä missä vaan kun pitää vaan kiinni siitä että todellakin tekee sen.
Ehkä helpottaisi kun tekisit itselle ihan ohjelman paperille ja huolehdit että noudatat sitä.
Mä pienenin kotijumpalla ja kun lopetin, lössähtivät löysät takaisin. Eli kyllä se auttaa, varmaan muillakin. Tein päivittäin 60:n sarjoja.
[quote author="Vierailija" time="26.09.2013 klo 15:51"]
Mitä vitun merkitystä sillä paikalla on, missä liikunta tapahtuu? Vaikka kuussa jumppaisit.
Pääasia, että liikut.
[/quote]
Lähinnä ongelma onkin että kotona tulee löysäiltyä helpommin kuin salilla taqi ryhmäliikunnassa.
Ei jumppaamalla laihdu, ruokavaliolla kylläkin.
Jumppaaminen ei laihduta, paikallisesti et voi rasvaa polttaa. Eikä paikalla ole väliä missä liikut, mutta tuollainen 2x15 jumppaliikettä tuntuu niin mitättömältä ettei sillä varmasti ole mitään tehoa teit sen sitten salilla tai kotona. Paitsi jos sulla on jotkut 30 kilon painot ja niillä väännät.
Mitä vitun merkitystä sillä paikalla on, missä liikunta tapahtuu? Vaikka kuussa jumppaisit.
Pääasia, että liikut.