Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Todellisessa ystävyydessä jaetaan niin ilot kuin surut!

Vierailija
24.08.2013 |

Mun mielestä monilla on nykyään sellaista kulissien ylläpitämistä ihan ystävienkin kanssa. Eli halutaan vaan esittää kuinka hyvin menee, vaikka sydän itkis verta. Mä itse uskon sellaiseen ystävyyteen, jossa voi jakaa myös huonoja fiiliksiä eikä tarvitse esittää mitään menestyjää tai suorittajaa. Tietenkään kaikkien ystävien kanssa ei ehkä jaa asioita yhtä avoimesti, toisille sanoo ehkä vain että on vähän huono päivä kun taas oikein hyvälle ystävälle voi kertoa tarkemmin ja saada keskustelun kautta apua ja ymmärrystä vaikeisiin asioihin. Miksi monilla on niin suuri tarve esittää onnellista aina? 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mä ainakin olen onnellinen melkein koko ajan ja iloinenkin tosi usein. Ei siinä ole mitään esittämistä. Olen valinnut itselleni sellaisen elämän kuin halusinkin, ja sairauksien, työttömyyden yms. vaikeuksien kanssa on vain käynyt hyvä tuuri.

Vierailija
2/2 |
24.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En viitsi kaataa ystävieni niskaan kaikkea, ei se olisi mukava kummallekaan. Osan kerron, osan jätän kertomatta ja ehkä mietin ne itse läpi ennenkuin kerron. Välillä on ehdottomasti parempi suodattaa ja miettiä asioita itsekin, eikä odottaa ystävän kertovan rakaisua ongelmiin. Ilot kerron, mutta en pitkitä tarinoita. Kyselen mielummin ystäväni kuulumisia ja ajatuksia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla