Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Korvausilma rakenteiden läpi, kokemuksi?

Vierailija
24.08.2013 |

Meillä haisee ihan kaikki, vaatteet, hiukset jopa vauvan tuttipullot. Huomaa kun ollaan poissa kotoa. Talossa käyny vaikka ketä asiantuntioita ja viimesimpänä homekoira. Merkkasi neljästä kohtaa, ja nyt rakennusmiehen pitäisi tehdä korjaustyösuunnitelma. Kuulemma, tämän vuotisissa taloissa (70) tyypillistä, että ilmavuotoja tulee rakenteiden läpi maaperästä, ja sen takia tulee mikrobeja ilmaan. Ja kosteus nousee rakenteisiin. Onko kellään kokemusta tällaisesta? Kuinka pitkästä remontista on kyse? Korvaako vakuutus väliaikais asumisen? Meillä ei ole ollut oireita, joten varmaan uskalletaan tässä vielä viikon verran asustella? Korvaako vakuutus irtaimistoa tälläisessa tapauksessa?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
24.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

On ja muutettiin pois.

 

Sisäilmakeskuksen tutkijat tutkivat laitteillaan asunnon ja sieltä paljastui valmistusvirheitä. Asunto rakennettu 90-luvulla.

 

Lattialaatan ja seinän liitos ei ollut ainoa virhe vaan virheitä oli mittavasti.

 

Asunto ei ole edelleenkään kunnossa vaikka sitä on korjailtu vuosia, asukkaat oireilee edelleen. Purkutuomio olisi oikea ratkaisu.

 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla