Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tilitoimistossa työskenteleviä jotka osaisivat vastata pariin kysymykseen?

Vierailija
17.08.2020 |

Hei,

Työskentelen yrityksessä jonka LV on 1.5 MEUR vuodessa, työntekijöitä kymmenkunta.
Aloitin työt yrityksessä vuoden alusta ja ensitöikseni laitoin vanhan tilitoimiston vaihtoon. Aiempi tilitoimisto laskutti 80-120h kirjanpitotöistä kuukaudessa. Tajusin heti ettei käytetty työmäärä voi mitenkään pitää paikkaansa, ja yritykseltämme on lypsetty urakalla rahaa. Nykyinen tilitoimisto tekee vastaavat työt alle 10 h kuukaudessa.
Nyt meille pärähti lasku tilinpäätöksestä (viimeinen homma jonka vanhan tilitoimiston piti hoitaa). Laskun mukaan tilinpäätökseen olisi käytetty 70 tuntia. Aiempina vuosina tilinpäätös on tehty alle 10h. Reklamoin laskun ja pyysin selitystä mistä laskutetut tunnit koostuu. Sain excelin jossa oli eritelty "Sähköpostiin vastaaminen, 4h" tai "Tilinpäätös, 3 h". Erittelystä ei ilmene mitä asiaa laskutetaan. Tilitoimistosta vastattiin että voimme saada maksuaikaa laskuun, mutta pitäytyvät laskutetussa tuntimäärässä eivätkä aio toimittaa tuon tarkempaa erittelyä tehdystä työstä.
Nykyinen tilitoimisto pitää laskutettua työmäärää aivan sikamaisena. Mitä vaihtoehtoja tässä on? Miltä tällainen toiminta kuulostaa? Lasku on monta tuhatta euroa enemmän kuin muina vuosina, ja ilmiselvästi kosto siitä että vaihdoimme tilitoimistoa. Tilitoimistosta ei tulla lainkaan vastaan, kuten kerroin.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa todella uskomattomalta, että olisi laskutettu 10 × tuntimäärä. Onko uudella tilitoimistolla joku uusi systeemi kirjanpitoaineiston käsittelemiseksi (verrattuna vanhaan tilitoimistoon)? Kysyn jotta voisin ymmärtää tilanteen paremmin. Tässä olisi tilitoimistolle aika iso maineriski, jos tuon verran laitettaisiin laskulle säännöllisesti olemattomia työtunteja.

TP:n osalta, pystytkö todistaa, että edellisinä vuosina oli TP yhtä työläs? Esim ettei tänä vuonna puuttunut enemmän kp aineistoa kuin aiemmin tai ei ollut selvitettäviä "sotkuja" enemmän? Uskon kyllä että voi kostoksi olla iso lasku, en epäile sinua:)

Vierailija
2/2 |
17.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan kuule jees. Laske ite, jos ei duunit kiinnosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kahdeksan