Alapää suihku. Onkohan sairaaloiden suurimpia pöpölähteitä?
Synnärillä äidit vuorotellen suihkuttelevat eppareitaan. Väkisin osuu jonkun nahkaan ja siitä pöpöt alkaa kasvaa. Vanhuspuolella sitten vasta osuukin eritteisiin. Ohjeistuksissa on käyttää käsisuihkujen päät dekossa (pesukone) päivittäin, mutta en ole ikinä huomannut näin toimittavan.
Kommentit (19)
No itse desinfioin ne suihkupäät ja varren mukanani tuomalla desinfiointiaineella.
sairaaloissa vaihdetaan päivittäin puhtaat alapääsuihkut ja siellä tapahtuu paljon muutakin mitä potilaat eivät huomaa.
No ei ainakaan meidän sairaalassa. Itse huuhtaisen veden alla suihkunpään aina potilaan alapääpesun jälkeen.
meidän sairaalassa laitoshuoltajat vaihtavat suihkupäät päivittäin, me hoitajat ei niihin kosketa
-4-
No jos ei teillä ja SINÄ et ole huomannut, niin se ei nyt välttämättä ole yleispätevä totuus.
Siellä missä minä oon ollu, ne laitetaan dekoon koka päivä ja kerran viikossa saavat kloriittikylvetyksen kanssa.
Eiköhän ne sairaloiden suurimmat pöpöpesät ole ihan tavalliset ovenkahvat, puhelimet, tietokoneen näppäimet. Käsien välityksellä leviää bakteerit ym. hyvin tehokkaasti, ei alapään kautta.
Yööök! Vaikka kerran päivässä vaihdettaisiin. Suihkuttelin synnärillä joka vessa käynnin jälkeen ja niin teki myös muut huoneen äidit. Neljän hengen huone :(
Tungetteko suihkun sisään vai kuinka? Aika vaikea pöpöjen on siihen tarttua kun vesi virtaa vastakkaiseen suuntaan, jos siis käytätte sitä oikein. Ettekö te osaa edes tuota käyttää oikein, huoh.
No kuinkas monesti te olette niistä tulehduksia saaneet??
Itse työskenetelen vanhuspuolella ja jos samaa suihkua käytti useampi potilas niin pyyhkäisin aina käytön jälkeen ihan desinfiointiaineella. Jos huoneessa oli vain yksi potilas niin sitten huljutin juoksevan veden alla koska tiedän että siivooja sen pesee kuitenkin kunnolla.
Varmasti osuu jonkun eritenahkaan, sitten bakteerit kasvaa suihkunpäässä ja seuraava saa ne veden mukana värkkiinsä.
Sairaanhoitajana (keskussairaalan vuodeosastolla) olen kieltämättä miettinyt tuota monesti. Meillä niitä ei kyllä ainakaan vaihdella jatkuvasti, tuskin pestään dekossakaan, en ole koskaan 10-vuotisen urani aikana nähnyt. Laitoshuoltajat kylläkin pyyhkivät ne vessaa siivotessaan klooripesuaineella. Jotkut mummot työntävät sen suihkun suunnilleen värkin sisään tai ainakin vakoon. Plus että siinä päässä on useinkin ihan kakkaa ynnä muuta. Yäk. Onneksi synnärillä on todennäköisesti vähän siistimpää väkeä, mutta silti... hyi.
Meidän terkkarissa ei vaihdeta ja pestää useamman potilaan alapesu samalla suihkulla. Siivoojat varmaan pyyhkivät kerran päivässä.
Monilla vanhuksilla lonkat niin kuluneet ettei jalkoja saa kunnolla "haralleen". Suihku osuu väkisin myös iholle, kun 5-10cm tilaa jalkojen välissä. Monesti vielä ulostetta kyytipoikana siellä haarovälissä.
Ner joiden sairaaloissa niitä ei muka dekoteta ja vaihdeta tarpeeksi usein, ottakaapa asia ihan itse puheeksi.
Sairaalassa synnärillä oon laitoshuoltajana ja suihkupäät ja pidee varret ja päät dekotaan 1-2krt viikossa ja etenkin tulehdus potilaiden käytön jälkeen..ne myös pestään joka kerta kun huoneeseen tulee uusi äiti/potilas :)
huoneissa omat vessat joka on potilaan/äidin henk.koht käytössä. :P Ja samassa vessassa on aine jolla asiakkaat voivat itse pyyhkiä pään ennen käyttöä jos haluaa varmistaa sen puhtauden.
siis tungetteko te ne suihkupäät alapäihinne??
Kaikesta huolimatta, ei ainakaan yleisessä tiedossa ole, että juuri alapään tulehduksia olisi poikkeuksellisen paljon sairaaloissa ja vanhainkodeissa. Muita pöpöjä ja muissa ruumiinosissa niitä pörrää käsittääkseni enemmän.
Aikoinaan synnärillä suihkuttelin alapäätäni ihan surutta ja hyvin se parantui. Kyllähän se vesi huuhtoo lian pois eikä kaikki pöpöt kaikesta pelosta huolimatta ole kovin hankoita tarttumaan. Enemmän mä olen huolissani kättelyistä ja käsien välityksellä tarttumisesta. Ovenkahvat, yleiset tietokoneet, hissien nappulat, ostoskorit yms. huolettavat minua paljon enemmän.
Alapääsuihku on yhdyssana.