Omat aamutoimesi?
MIten kauan aamutoimesi kestää? Miten helpottaisin AIKUISEN unisia aamuja?
Vaatteet, kahvinkeitin laitettu valmiiksi. Suihkuun 5min, Meikkiin menee 5min. Silti tulee aina kiire.
Kommentit (11)
Ah, mun aamut on vielä toistaiseksi tosi pitkiä :) Herään kun lapset herää, annan vauvalle maitoa sängyssä, esikoinen katsoo piirrettyjä itsekseen. Sitten keittelen rauhassa kahvit ja ehkä surffailen netissä. Sitten esikoiselle aamupalaa ja vauvalle puuroa. Ihanaa kun ei ole mihinkään kiire!
Sitten kun lapset on ruokittu, menen itse aamupesulle: hampaiden harjaus, kasvojen pesu ja puhdistus, dödön laitto ja vaatteiden vaihto. Sitten onkin jo vauvan aamupäikkäreiden aika, näin kesällä yleensä lähdetään ulos koko porukka.
Mutta! Viikon päästä alkaa esikoisen eskari, jolloin -> kello soimaan, äkkiä aamukahvit naamaan, jossain välissä vauvan syöttö, esikoisen kanssa tappelua aamupalasta/vaatteiden vaihdosta/telkkarin sulkemisesta (esikoinen rakastaa yhtä laiskoja aamuja kuin minäkin). Ahdistaa jo valmiiksi kun olen tottunut aikatauluttomiin, verkkaisiin aamuihin, ja tiedän että kohta se arki taas pamahtaa päälle.
Ap:n ongelmaan se vanha tuttu ehdotus, herätyskello soimaan aiemmin? Käy suihkussa illalla ja pese aamulla vain kasvot/kainalot/alapää? Helpommin sanottu kuin tehty, tiedän..
Menemällä aikaisemmin nukkumaan ja nousemalla puoli tuntia aiemmin. Mula kello soi noin kuudelta, lähden suunnilleen seitsemältä ja hyvin on tässä aikaa vielä juoda kaffeta ja surffailla netissä. Hampaat pesen heti herättyäni, koska hampilääkäri ohjeisti niin. Meikkiin menee se 5 min, tästä koneelta lähden n. kymmenen minuutin päästä. Vaatteetkin mulla on kaapissa, paitsi housut tuolilla ja alusvaatteet on nyt päällä. Minä käyn nykyään suihkussa illalla, pakko, kun käyn illalla salilla ja ei iho kestä kahta suihkua päivässä. Kosteuspyyhkeellä vähän vetäisen kainaloita jos tuntuu aamulla hikiseltä.
Syön pari leipää, pesen hampaat, harjaan hiukset, puen päälle. autan lapset pukemaan ja pesen niiden hampaat, sitten lähdetään.
Kroonisesti aina saa juosta kotiovesta vaikka aamutoimet on tyyliä kuppi kahvia, hampaitten pesu. Hiustenlaitto noin 2min ja jos jaksan meikata niin siihen 5min.
Heräät aikaisemmin! Ei se konkreettinen herääminen ole yhtään sen helpompaa puoli tuntia myöhemmin, mutta aamusta tulee lempeämpi ja on aikaa "herätellä" itseään ennen töihin lähtöä, kun nousee sängystä tarpeeksi aikaisin.
Itse varaan aamutoimiin aina tunnin ennen bussin lähtöä. Herään n. 6.00 - 6.30 (olisi ihan yhtä tuskaista, jos kello soisi sen 30 min myöhemmin), pesen kasvot jääkylmällä vedellä ja laitan kosteusvoidetta, juon kupin kahvia (kahvilatingin laitan aina illalla valmiiksi). Sitten ehostan kasvoni ja pukeudun (suihkussa käyn aina iltaisin, en aamuisin), lopuksi haukkaan jotain aamupalaa ja silmäilen lehtiotsikot. Tunti menee. Sen jälkeen olenkin jo ihan virkeä.
Mulla on ongelmana se, että vaikka aikaa olisi tunti ja aamutoimiin menee 10minsaa niin silti se menee aina siihen, että joutuu juosta ulko-ovesta. En osaa hahmottaa aikaa ainakaan aamulla. Välillä on kyllä aamuja, kun ei vain voi herätä tuntia aikaisemmin vaan on otettava kaikki uni mitä pystyy. Jos menen kahdeksaksi niin kotoa on lähdettävä 6:30. En syö kotona aamupalaa, teen illalla pienet eväät laatikkoon, muutama siivu omenaa ja pieni sämpylä esim, ja syön autossa matkalla.
Kiire on poikkeuksetta hankittua. Eli herätyskello soimaan tarpeeksi ajoissa, eikä sitten torkutusta! Jos torkkutoiminto houkuttaa, laita kolme herätyskelloa soimaan (tai enemmän) ja asettele ne hannu ja kerttu-tyylisesti niin että joudut kulkemaan jonkin reitin sammuttaaksesi kaikki ärsyttävät piipittäjät. Siinä vaiheessa olet ehkä jo vähän hereillä. Sitten KYLMÄÄN suihkuun.
Herään klo 6. Meikkaan ja laitan hiukset, juon kupin kahvia ja syön aamupalan. Noin klo 6:40 herätän lapset. Patistan koululaisia pukemaan, syömään ja pesemään hampaat. Nuorimmainen lähtee mun kyydissä päiväkodille n.7:30. Työpaikalla oon kasiin mennessä. Eli mulla kestää 2 tuntia heräämisestä työpaikalle saapumiseen vaikka mun työpaikka on vain 3 kilsan päässä kotoa :D
Minulla auttoi sarastuskello, eli herätyskello, joka asteittain valaisee huoneen ennen herätysääntä. Ehkä voisit lainata sellaista ja kokeilla. Omalla kohdallani valo auttaa huomattavasti ja mies jatkaa uniaan entiseen tahtiin. Eli ei välttämättä toimi kaikilla yhtä tehokkaasti.
Mulla soi kello. Köllin sängyssä siitä noin vartin, koska rakastan herätä hitaasti.
Nousen ylös. Otan hammasharjan käteen ja istun pöntölle. Pesen siinä istuiltaan hampaani.
Meikkaan ja harjaan hiukset.
Vaatteet päälle ja ovesta ulos.
Nousemisesta menee n. 15-20 minuuttia, kun olen pihalla.
Vaatteet on illalla jo katsottu valmiiksi.
Aamiaisen syön vasta töissä eli olen töissä n. puoli tuntia ennen kuin pitäisi, saa rauhassa juoda kahvinsa ja syödä aamupalan ja saa sen rauhallisen aamunsa siinä, kun on työmatkalla jo vähän herännyt.
[quote author="Vierailija" time="06.08.2013 klo 00:04"]
Miten helpottaisin AIKUISEN unisia aamuja?
.
[/quote]
menemällä nukkumaan!