Kokoa ns. normaaleista täytteistä pizza jota et milloinkaan tilaisi ja kuvaile miten se valmistettaisiin väärin
Lötkö, paahtamaton pekoni, säilykepersikanpuolikkaat joiden päällä puoli kiloa emmentaalia. Paistetaan lyhyesti haaleassa uunissa
Kommentit (18)
Sitkeä pohja, todella todella isot "reunapalat", tomaattikastiketta ihan kamalasti, niin että pohja olisi todella lötkö, täytteenä pepperonia, meetwurstia, todella löysää jauhelihakastiketta jossa pieniä jauhelihan paloja, ananasta/persikkaa/muuta makeaa hedelmää, juustoa ei lähes yhtään ja kaikki sulanut täysin massaksi, päällä oreganoa.
:S
Porsaan sisäfilettä , vuohenjuustoa, kirsikkatomaatteja, tilliä. paljon juustoa ja 225 astetta 25 minuuttia! täydellinen pizza paitsi jalaisin sen anopin kanssa
Oulussa valele at sen pitsan tai känkyn MAJONEESILLA! Ällöttävä. Täytteitä ei näe sen majoneesi kerroksen alta ja ihan sama mitä ovatkaan kun käytännössä pelkkää majoneesia!
Kaveri syö majoneesi pitsoja MÄTITAHNALLA ja ihmettelee kun sellaista ei saa Turussa, Oulussa yleensä nimellä Frutti Di Mare
Vierailija kirjoitti:
Oulussa valele at sen pitsan tai känkyn MAJONEESILLA! Ällöttävä. Täytteitä ei näe sen majoneesi kerroksen alta ja ihan sama mitä ovatkaan kun käytännössä pelkkää majoneesia!
Kaveri syö majoneesi pitsoja MÄTITAHNALLA ja ihmettelee kun sellaista ei saa Turussa, Oulussa yleensä nimellä Frutti Di Mare
Oulussa tosiaan pitää huomata sanoa että ei mitään majoneesia. Se on oletus siellä, aivan outoa kyllä.
Varmaan siinä olisi ananasta ja katkarapuja. Ja oikeastaan kaikki lihat ja merenelävät tungettuna samaan pizzaan. Niin ja ranskalaiset sitten vielä päälle.
Kinkkusuikaleita, ananasta, katkarapuja ja majoneesia. Täytteitä liikaa, pohja paksu ja mauton, vähän raaka.
Täytteistä viis, mutta pahassa pizzassa olennaisinta on paksu pullava pohja.
Mutta ehkä siinä päällä voisi olla "kinkkua" (se mitä myydään kaupassa nimellä pizzasuikale), jauhelihaa, sipulia ja herkkusieniä. Ja puoli kiloa venyvää halpisjuustoa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Oulussa valele at sen pitsan tai känkyn MAJONEESILLA! Ällöttävä. Täytteitä ei näe sen majoneesi kerroksen alta ja ihan sama mitä ovatkaan kun käytännössä pelkkää majoneesia!
Kaveri syö majoneesi pitsoja MÄTITAHNALLA ja ihmettelee kun sellaista ei saa Turussa, Oulussa yleensä nimellä Frutti Di MareOulussa tosiaan pitää huomata sanoa että ei mitään majoneesia. Se on oletus siellä, aivan outoa kyllä.
Onko jo ihan automaattisesti? Olen facessa vähän kyllä katsellut kun kaikilla aina majoa on, että niinkö yleisesti sitä tilataan. Kyllähän tuota itsekin on roiskeläppiä tullut maustettua valkosipulisoosseilla joten kyllähän se sopii vähäisessä määrin.
Sellainen mitä tehtiin kotona 80-luvun alussa. Nelikulmaiselle korkeareunaiselle uunipellille levitettiin taikinapohja, reunat korkealle toki, pohjalle ketsuppia, täytteeksi pannulla paistettua jauheliha-sipulimössöä, oreganoa ja päälle jotain edam-raastetta.
Majoneesia? Jos joskus eksyn Ouluun niin en syö ainakaan pizzaa.
Siinä olisi päällä halpisjuustoa liian paksulti siten, että juustosta olisi muodostunut sellainen sitkeä, yhtenäinen lätkä. Lisäksi pitsan olisi annettu odottaa liian kauan ennen tarjoilua, jolloin juustolätkä olisi kovettunut hieman pinnalta ja reunoilta.
Täytteenä olisi mm. vuohenjuustoa.
Pohja olisi paksu ja sitkeä.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Kovettunut Juusto lätkä jonka alta pilottaa fetajuustoa kananpaloja joissa luita ja säilykepersikkaa. Taikina jokin einestaikina. Tomaattisose vetistä. Ei oreganoa
Ananas
Lopuilla ei edes merkitystä.
Oma pitsan on seuraava
Uuninpellille munia pekoni makkaraa. Päälle juustoa. Kilo ketsuppia (munia 10-12 kaksi pakettia pekoni. Kokonainen pallojuusto puolikkaan päälle. Olen metsuri käsisahaspecialisti. Sanon tuota mettäpitsaksi.
Perjantai-illan herkku kun mikään grilliruoka tai eines tai kokolihaa yms ei tuo tarpeeksi energiaa. Pellillinen menee kerralla ja usein on pekonin lisäksi jauhelihapihvejä riistasta täytteenä. Olen 202 pitkä ja painan 145-155 riippuen onko jano. Rasvaprosentti on niin pieni ettei erotu. Vaimo valittaa että olen vain luuta ja nahkaa verrattuna merimies aikoihin jolloin pullisteli laivakeitosten ansiosta
Täytteenä erittäin runsaasti halpaa päiväysvanhaa kinkkua, josta suurin osa jännettä ja rustoa. Kebab-lastuja puoliraakana tai palaneena. Lisäksi purkkiananasta tai vielä mieluummin persikkaa. Ja hunajaa kaiken kruununa. Ei juustoa ollenkaan. Pohja paksu, pullavaa taikinaa ja reunat palaneet. Reunat leveältä ilman täytteitä.
Pitääkin palata ketjuun pizzannälän uhatessa ja käyttää mielikuvaa omasta inhokkipizzasta! Kiitos tästä!
Kebablihaa, katkarapuja, jauhelihaa ja salamia. Tomaattisoosia liian vähän pohjalla ettei maistu yhtään ja pohja liian paksu ja kuiva.
Päällä vielä jotain fetaa toimittamassa juuston virkaa.
Hrrrr. Tätä en suuhuni panis.
Kokoa itsesi.