auttakaa! pojan 2.3v. pissa ei tule kaikki kerralla!
jo 1.5v. huomasin, että pojan pissa tulee kahdessa tai kolmessa osassa. nyt poika 2.3v. ja on pissannut pari päivää pyttyyn. potalle ei tee.
pissa tulee kahdessa osassa eli ei saa virtsarakkoa kerralla tyhjäksi. pissaamisen väli on muutamasta minuutista 15 minuuttiin. nyt kesällä kiinnitin asiaan enemmän huomiota koska lapsi pihalla ilman vaippaa. tekee pissan nurtsilla ja hetken päästä jatkaa pissaamista.
onko tässä kyse virtsarakon kypsymättömyydestä vai voiko olla jokin muu syy esim. esinahka liian kireä.
osaako kukaan sanoa mistä on kyse. kuivaksioppiminen ei etene näin, jos pyttyyn pissaa ja hetken päästä vaipat märät.
poika tykkää kovasti mennä pytylle pissalle ja mitään pelkotiloja ei ole.
tilanne on ollut tämän kaltainen jo vuoden verran.
Monikaan lapsi ei osaa aluksi tyhjentää virtsarakkoa kokonaan vaan ns ruikkii vähän väliä. useimmat täytyy ihan opettaa tyhjentää rakko. Meidän 2,2v on vielä vaipoissa, mutta harjoitellaan pissaamista pottaan. Nyt osaa aina pissata, kun istuu siihen ja osaa tyhjentää rakkonsa kunnolla. Aluksi oli niin, että istahti pissasi nopeasti " jotain" ja nousi heti ylös ja sanoi, että " tuli" . Kehoitin istumaan uudelleen ja koettamaan jos vielä tulisi jotain. Ja ainahan sieltä tulee. Nyt osaa joskus itsekin, välillä täytyy muistuttaa Poikien kohdalla myös asennon vaihto voi auttaa. meillä pissaa joskus ensin potalla istuen ja sitten kun nousee ja ilmoittaa olevansa valmis, pyydän vieläyrittämääntikistämään seistenpottaa. monasti sinne vielä tuleekin. Mutta siis vain harjoittamista. En usko, että mikään fyysinen vaiva on syynä.